Podsumowanie miesiąca - październik 2022



„Dziedzictwo Orquidei Diviny” - Zoraida Córdova

„Dziedzictwo Orquídei Diviny” to literacki portret intrygującej magii, która wdzięcznie, bez wyraźnej nachalności, a wręcz w zaskakująco naturalny sposób, wkrada się w sztywne ramy realizmu. To książka ewidentnie podkreślająca siłę, drzemiącą w rodzinnych więzach, spowijających swoich członków obronną tarczą wsparcia. I choć to właśnie ta kompozycja odzwierciedla fundament fabuły, niewątpliwie to kreacje bohaterów wpływają, ze swoją wielobarwnością i nietuzinkowością, nałożonymi na nie niczym całun, na wyjątkowe oblicze tej pozycji.

„Siostra nazisty” - Wiktoria Gische

Ukazująca wielowymiarowość ludzkich poglądów, burząca stereotypową kompilację narodowości z wyznawanymi wartościami, obnażająca bezsilność w obliczu wojennych podziałów społecznych.
„Siostra nazisty” to powieść fabularnie osadzona na Śląsku, tym samym wzbogacona tamtejszą mową gwarną, skoncentrowana na psychologicznym zobrazowaniu rozłamu, który wytwarza się na skutek nastania najokrutniejszego okresu w dziejach ludzkości.

„Zew Kalahari” - Delia i Mark Owens

Uwidoczniająca życie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, sugestywnie podkreślająca ekologiczny punkt widzenia, zachwycająca obrazowo oddaną fauną i florą pustyni Kalahari, nieskażoną ludzkim śladem. To kreacja wolna od fabularnej formy, za to koncentrująca się na dokładnym przybliżeniu świata drapieżnej przyrody na fundamencie dziennika kreślonego na dwa pióra.

„How to Make Friends with the Dark” - Kathleen Glasgow

Boleśnie wnikająca w myśli, druzgocąca do szpiku kości, ale w pełni uświadamiająca proces przemijania, precyzyjnie podkreślająca wagę słów, których nie da się rozproszyć, gdy już wymkną się z ust – nieprzemyślane, pochopne, a tym samym obce prawdzie i przekonaniom.
„How to Make Friends with the Dark” to książka, która pazurami straty rozdziera serce, kłami samotności wgryza się w codzienność, dręcząc nieustannie świadomość, wzniecając niepokój odczuciem upływającego czasu, tak nagle wyraźnym i jaskrawym.

„Mroczne wyznania” - Lisa Unger

Mrok unoszący się permanentnie nad stronami. Mrok wypełniający każde nakreślone na nich zdanie. Mrok niczym całun okrywający sens pod słowami je tworzącymi.
„Mroczne wyznania” to książka przesiąknięta wyraźnie wyczuwalnym niepokojem, naznaczona wibrującą zauważalnie pod skórą, niedającą się pogrzebać w czeluściach pamięci zemstą oraz zbudowana na fundamencie złożonych, ociekających goryczą, ale i pozostawiających na języku słodki posmak, kłamstw.

„Córki tęczy” - Hanna Cygler

Obrazująca siłę kobiecej solidarności, wybrzmiewająca nutami polityki, których echo niesie się po obszarze Republiki Południowej Afryki, sugestywnie przybliżająca nakreślone portrety psychologiczne, które wyraźnie ze sobą kontrastują.
„Córki tęczy” to mieniąca wielobarwnymi emocjami powieść, która konfrontuje dwie kreacje naznaczone nie tylko odmienną aparycją, ale skrajnością wyznawanych wartości czy fundamentów komponowania swojego życia.

„Królowa piękna z Jerozolimy” - Sarit Yishai-Levi

Zachwycająca złożonością misternie skrojonych portretów psychologicznych, subtelnie obnażająca skrywane na dnie duszy ludzkie pragnienia, obrazująca zawiłe ścieżki rodzinnych dylematów, determinujących egzystencję kolejnych pokoleń.
„Królowa piękna z Jerozolimy” to jednotomowa saga rodzinna, tkająca nićmi przekleństwa skomplikowane relacje, niewątpliwie stanowiące fundament fabuły, na którym zbudowano wielowymiarową historię emocjonalnych doznań.

„Daleko od siebie” - Agata Kołakowska

Uwypuklająca głęboko zakorzenione traumy, determinujące kolejne lata życia, obrazująca poplątane nici relacji, które tworzyły trwałe sukno, wizualizująca z wrażliwością wykreowane kobiece portrety.
„Daleko od siebie” to książka przypominająca lustro. Wyraźnie dostrzegalne ramy zwierciadła, nasączone są obcością, odległą od rzeczywistości wizją fikcyjnego życia. I wtedy mimowolnie, kierując wzrok w stronę tafli, dostrzec można siebie, jawnie roztrzaskane odłamki szkła, stanowiące echo dawnych przyjaźni i miłości, które wciąż głośno krzyczą na dnie serca. 

„Listy do Gestapo” - Maria Paszyńska

Wyraźnie rozbrzmiewająca wyczuwalną pustką, osiadającą ciężko na dnie roztrzaskanego serca, dezorientująca nietuzinkowym przebiegiem zdarzeń, szczelnie wypełniająca myśli refleksjami.
„Listy do gestapo” to historia mocna w wydźwięku, dotykająca tematyki trudnej w odbiorze, fragmentarycznie wręcz przytłaczająca nakreślonym mrokiem, który ulokowany w czeluściach duszy, wyczuwając unoszące się zło, drażni świadomie struny empatii, doszczętnie je niszcząc.

„Co by było, gdyby” - Holly Miller

Z czułością akcentująca przeznaczone ścieżki losu, do głębi poruszająca przebiegiem alternatywnych zdarzeń, muskająca subtelnie struny wrażliwości, których dźwięk powoduje łzy, mimowolnie sunące po policzkach.
„Co by było, gdyby” to książka wyraźnie mieniąca się nietuzinkowym obliczem, wyzbyta z banalności, czasami podstępnie wkradającej się na karty powieści obyczajowych, wyjątkowa pod względem wzniecanych w odbiorcy refleksji.

„Pani Labiryntu” - Magda Knedler

Nasączona esencją zauważalnej kobiecości, ukazująca swobodną wariację mitu, mającego swoje źródła w kulturze i wierzeniach starożytnych Greków, akcentująca intymne zaułki zlęknionych dusz.
„Pani Labiryntu” to historia zbudowana na fragmencie mitologicznej opowieści o Tezeuszu i Ariadnie, której Magda Knedler nadała emocjonalnego sznytu, jednocześnie intencjonalnie modelując jej ponadczasowy kształt na nowo.

„Zdrajca i generałowa” - Joanna Wtulich

Rozbrzmiewająca głosem wielkich nazwisk, zapisanych na kartach historii, wyraźnie obrazująca jarzmo wojennej zawieruchy, wciągającej w swój wir bezbronnych, którym obce są polityczne potyczki, pięknie nakreślająca dwa oblicza miłości, delikatnej i niewinnej oraz namiętniej i szalenie nieokiełznanej, która przerywa nawet sukno całunu zapomnienia.

„Porzucona córka” - Donatella Di Pietrantonio

Będąca do głębi poruszającą, literacką wiwisekcją odrzucenia, eksponująca wpływ lat młodzieńczych na całe dorosłe życie, odciskająca wyczuwalny pod skórą czytelnika ślad, utkany z rozpaczy porzuconych dzieci, które przybierają postać Arminuty. Tej, która wróciła, ale również nieustannie czekała.
„Porzucona córka” to książka, która skrywa historię rozpisaną na niewiele ponad dwustu stronach, emocji, które realnie przygniatają swoim ciężarem, starczyłoby natomiast na kilka powieści.

„Ogrzyca i dzieci” - Kelly Barnhill

Nasączona magiczną bajkowością, która otula niczym puchaty kocyk, uderzająca w subtelne, ale pozbawione pompatyczności moralizatorskie tony, uświadamiające społeczne wartości, urokliwie nakreślająca oblicze małego miasteczka, stanowiącego barwny fundament fabuły.
„Ogrzyca i dzieci” to ujmująca powieść, która intencjonalnie wykracza poza ramy książki skierowanej wyłącznie do młodszego czytelnika.

„Dzika przygoda” - Christina Lauren

Niesiona rwącym nurtem szalonej przygody, z treścią wypełnioną intrygującymi zagadkami, otulonymi całunem enigmatyczności, oraz nieujarzmionym obliczem, wciąż gorąco wypełniającą zmysły, miłości sprzed dekady.
„Dzika przygoda” to nietuzinkowa odsłona żywiołowej pasji, stającej się czynnikiem, który wybrzmiewa kompilacją zaskakującego przebiegu zdarzeń.

„Czereśnie od Świętej Anny” - Michael Sowa

Naznaczona wymowną dozą przejmującego smutku, toczącego się po zawiłych ścieżkach życia, nakreślająca symbolicznym obliczem czereśni siłę do przezwyciężania przeszkód, obrazująca silnie zakorzenioną przynależność „tych pośrodku”, rozsianych pomiędzy dwoma państwami.
„Czereśnie od Świętej Anny” to poprowadzona nurtem prostej, ale nietuzinkowo zapierającej dech, za sprawą wyraźnie wybrzmiewających emocji, narracji powieść, ulokowana na terenach Śląska.

„Żona lobotomisty” - Samantha Greene Woodruff

Obrazowo obnażająca studium szaleńczej ambicji, nakreślająca mroczny, ociekający kontrowersją fragment jednej z dziedzin praktyk medycznych, portretująca wyniszczającą kompilację pasji i obłędu oraz pęczniejącą wizję amoku, zmierzającego do wyzbycia się nieprzekraczalnych granic.
„Żona lobotomisty” to fabuła nasączona zatrważającym dramatyzmem, spowitym całunem fascynującej ery prekursorskiej lobotomii, przypadającej na połowę dwudziestego wieku, realnie odciskającej swój ślad na kartach rozwoju psychiatrii.

„Człowiek, który kochał Syberię” - Roy Jacobsen, Anneliese Pitz

Nasączona wyraźnymi pokładami nieujarzmionej pasji, obrazowo wizualizująca niezgłębione oblicze Syberii Wschodniej pod koniec XIX wieku, pasjonująco obnażająca miłość do natury, której niestraszne pełne niebezpieczeństw sytuacje, niewątpliwie zagrożone śmiertelnym uściskiem nieobliczalnego widma bogatej przyrodniczo krainy.

„Uśpione namiętności” Anna H. Niemczynow

Wdzięcznie afirmująca świadome korzystanie z cudów, które są na wyciągnięcie ręki, akcentująca egzystencjalne, kobiece namiętności, sukcesywnie spychane w czeluść zapomnienia przez nie same, z czułością przypominająca to, co w prozie codzienności naprawdę ważne.
„Uśpione namiętności”, to urokliwa, ale i w pełni dojrzała literacka forma przebudzenia z marazmu rutyny, której doświadcza bohaterka, jak i w rezultacie sam odbiorca – ta historia motywuje do zmian możliwych do zaistnienia w każdym momencie.

„Świat na nowo” - Barbara Wysoczańska

Z ujmującą wrażliwością obrazująca meandry ludzkich uczuć, obnażająca iluzoryczną wolność po wymownym zniesieniu jarzma wojennej zawieruchy, poruszająca wizją usilnych prób rozpoczęcia życia od początku.
„Świat na nowo” to powieść determinowana losem trojga bohaterów, których ścieżki nierozerwalnie się plączą, implikując supły skrajnych impresji – ich relacje przyjmują niejednoznaczną i nieoczywistą formę.

„Jakiej śmierci najbardziej się boisz” - Natasha Preston

Odczuwalnie wzniecająca pełznący po kręgosłupie niepokój, permanentnie trzymająca w uścisku zaintrygowania, naznaczona nutą wyraźnie rozbrzmiewającej psychodelii.
„Jakiej śmierci najbardziej się boisz” to książka ewidentnie przekraczająca ramy gatunkowe mrocznym, sugestywnie oddziałującym również na zmysły dorosłego odbiorcy obliczem.

„Ukraińskie serca” - J. Harrow

Niesiona obliczem zakazanej miłości, tak osobliwej we współczesnym świecie, fabularyzująca naznaczoną brudem kłamstwa ludzką naturę, skrywaną za iluzorycznymi maskami prestiżu, dotykająca istotnych kwestii społecznych, implikujących refleksje.
„Ukraińskie serca” to powieść nasączona nutą niepokoju, z wyrazem dosadnej brutalności, która pozostawia emocjonalną ranę w czeluści duszy – nakreślone obrazy fragmentarycznie poruszają, wzniecając ciarki na skórze.

„Powróceni” - Abdulrazak Gurnah

Wzbudzająca podziw skrupulatnie nakreślonym zapleczem historycznym, odbijająca w swojej literackiej tafli w pełni autentyczne emocje, poruszająca wymownym smutkiem, który pod powłoką prozy dnia, tkwi zakorzeniony we włóknach losu bohaterów.
„Powróceni” to osadzona na odciskającym krwawy ślad na kartach historii kolonializmie w Afryce Wschodniej powieść, która obnaża brutalność i bestialstwo imperialnych armii, tym samym uwypuklając powstałe na przestrzeni lat kontrastujące postrzeganie owych incydentów.

„Mądrość herbaty” - Noriko Morishita

Rozkosznie podkreślająca naukę afirmacji życia, z subtelnością akcentująca poszukiwanie szczęścia w tym, co niedostrzegalne, obnażająca zawiłe, a tym samym szalenie fascynujące meandry ceremonii parzenia herbaty.
Na fundamencie pełnego detali procesu, wywodzącego się z kultury japońskiej, ukazano sugestywny obraz dojrzewania do uważności, nakreślony barwami wpatrywania się w swoje odczucia oraz wyraźnego zauważania swoich emocji.
 Współpraca płatna z wydawnictwami:
  • Kobiece,
  • Mando,
  • Świat Książki,
  • Jaguar,
  • Muza Shadows,
  • Luna,
  • Znak,
  • Oblicza,
  • Książnica,
  • Muza,
  • Otwarte,
  • Lira,
  • Literackie,
  • Poradnia K,
  • Filia,
  • Poznańskie,
  • Feeria,
  • Imagine Books.

Komentarze

  1. Rany, piękne podsumowanie, ale tak się zastanawiam, jakim cudem daje Pani radę czytać tak wiele książek? Podziwiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne podsumowanie,piękne powieści, piękne zdjęcia 🥰😘❤😍🥰Jedną powieść z nich już mam,a kilka dopiero w planach i 😍🥰❤Bardzo dziękujemy za podsumowanie 😘 Beata B.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea