„Kołyski Rzeszy” - Jennifer Coburn


Tytuł: „Kołyski Rzeszy”
Tytuł oryginalny: Cradles of the Reich
Autorka: Jennifer Coburn
Wydawnictwo: Mova
Gatunek: powieść historyczna, literatura piękna
Data premiery: 09.08.2023
Liczba stron: 392

Opis książki

Ośrodki reprodukcyjne instytucji Lebensborn faktycznie istniały w kilku krajach podczas II wojny światowej. Ich celem była „hodowla nordyckiej rasy nadludzi”. „Kołyski Rzeszy” to powieść, która przybliża czytelnikowi tę część historii XX wieku na przykładzie trzech kobiet, których losy skrzyżowały się właśnie w takim miejscu.
Gundi zaszła w ciążę jako młoda studentka. Do domu macierzyńskiego trafiła ze względu na swoją aryjską urodę. Kobieta skrzętnie ukrywa fakty o ojcu dziecka. Hilde Kramer to młoda uczennica, kochanka jednego z najbliższych współpracowników Himmlera. Do Lebensborn została odesłana po zajściu w ciążę. Próbuje wykorzystać swój status, powołując się na ojca dziecka. Irma Binz jest pielęgniarką po czterdziestce, która zgadza się przyjąć posadę w domu położniczym. Długo wierzy w ideę domów rozpłodowych, zaczyna jednak odkrywać straszną prawdę.
źródło: Lubimy Czytać

Recenzja

Obrazująca trzy kobiece spojrzenia na faszystowską ideologię. Przenikająca zatrważające meandry okrutnego procederu. Wzniecająca wielobarwną paletę emocji, podszytych swoistym zaintrygowaniem mrocznym okresem w dziejach ludzkości.

„Kołyski Rzeszy” to z niebywałą rzetelnością popartą historyczną wiedzą źródłową, naszkicowana kompilacja literackiej fikcji i autentycznych zdarzeń, które odcisnęły trwały ślad na życiu wielu niewinnych istnień. Z wyczuwalnym szacunkiem dla ludzkich doświadczeń, Jennifer Coburn negliżuje mgliste tajemnice nazistowskiego programu hodowlanego, intencjonalnie oscylującego wokół stworzenia rasowo doskonałych dzieci, które przyczynią się do wzmocnienia państwa niemieckiego. W utkane realnie płótno ośrodka Lebensborn autorka wplata nici wyobraźni, tworząc tym samym fabularną przestrzeń nasączoną rozdzierającymi serce incydentami oraz portretami psychologicznymi, które stanowią ekspresyjnie uosobienie odmiennego stosunku do haniebnych działań. To znamienna panorama ludzkich postaw w czeluści kraju zanurzonego w barbarzyńskim szaleństwie, ukazana na fundamencie trzech kobiecych charakterów.

Jennifer Coburn jaskrawie kontrastuje permanentny strach, nieokiełznany fanatyzm i milczącą bierność, zarazem wnikliwie obnażając ich dramatyczne podłoże. Tu struchlałe serce staje się pokłosiem odważnej miłości i empatycznych odruchów, jawne zagubienie i pragnienie atencji inicjuje surową i obsesyjną lojalność złu. W końcu zranione uczucia determinują utknięcie w sidłach uległej akceptacji praktykowanej nikczemności. Zaaranżowana opowieść dobitnie ukazuje tak odmienne, niewątpliwie bowiem bulwersujące, jak i zarazem godne pochwały, próby przetrwania i ochrony bliskich. Fetor wymuszonej straty tym samym śmiało panoszy się po zanurzonych w przepychu korytarzach Heim Hochland, bezsilność wyziera z oczu zrozpaczonych matek, których łono traktowano jako żywy inkubator, a obłuda wybrzmiewa z artykułowanych zapewnień o przysłużeniu się narodowi.

W głęboko poruszający spokój i jednocześnie z finezyjnym sznytem literatury pięknej, autorka zdmuchuje kurz zapomnienia z wydarzeń, które wciąż nieczęsto przybliża się w literaturze – z detalowością spaja fakty z emocjami, a przy tym otula ten mariaż refleksjami. Odważnie infiltruje frapujące metody manipulacji młodymi kobietami, wyczerpująco relacjonuje bezduszne procesy adopcji i porwań z krajów okupowanych oraz demaskuje stosowanie teorii eugenicznej, która ewoluuje w kierunku polityki eksterminacji. To powieść historyczna, która swoją mocną, a przede wszystkim autentyczną wymową utrwala się pod powiekami, a intensywne emocje wykorzystywanej płci pięknej wnikają boleśnie pod skórę. Ten nieznany dla wielu wycinek świadectwa zła w okresie II wojny światowej ewidentnie wstrząsa i szokuje, a z dynamizmem wykreowana finalne ujęcie niewieściej determinacji przyspiesza znacznie uderzenia serca. Niezwykle cenna lekcja historii, którą po lekturze tej książki bezsprzecznie nie sposób wymazać z pamięci.
Książkę możesz kupić tutaj: KLIKNIJ

Komentarze

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea