Podsumowanie miesiąca - listopad 2022



„Świąteczna mordercza gra” - Alexandra Benedict

Nasycona frapującymi zagadkami, oplatającymi zmysły włóknem z anagramów, mrocznie otulająca namacalnym wręcz zimowym klimatem, unoszącym się nad korytarzami pełnej tajemnic rezydencji, niebezpiecznie mrożąca krew w żyłach nieobliczalnym przebiegiem esencjonalnych zdarzeń
„Świąteczna mordercza gra” to kryminał, fabularnie czerpiący z kultowych tytułów spod pióra Agathy Christie, niesiony nurtem bożonarodzeniowej osnowy.

„Miłość pod choinkę” - Klaudia Duszyńska

Rozbrzmiewająca nutami pięknej, kobiecej przyjaźni, cenniejszej niż najdroższe prezenty pod choinką, roztaczająca aurę cudów, charakterystycznych dla grudniowego okresu, z autentycznością nakreślająca spędzane z najbliższymi święta. 
„Miłość pod choinkę” to powieść jawnie kompilująca słodycz i przytulny klimat świąt, naturalny dla tego gatunku, oraz realizm rodzinnej celebracji – z jednej strony w sercu rozlewa się błogie ciepło, wzniecane przez niecodzienne, nagłe uczucia, z drugiej zaś, to tak znajome niesnaski, nieporozumienia i kłótnie, osadzające się w kątach każdego domu.

„Kocia kawiarnia” - Anna Sólyom

Otulająca unoszącym się wprost ze stron aromatem kawy, wdzięcznie emanująca miłością do kocich futerek, z lekkością afirmująca wymruczane remedium na życiowe troski.
„Kocia kawiarnia” to powieść pod każdym względem kompletna, choć rozpisana na niepozornej ilości stron, o moralizatorskim, ale absolutnie nienachlanym wydźwięku, będąca literackim spełnieniem marzeń każdego wielbiciela czterech łapek.

„Opowieść starego lustra” - Dorota Gąsiorowska

Opleciona nieuchwytną magią, która otula niczym ciepły kocyk, przyjemnie akcentująca świąteczną atmosferę, wyraźnie unoszącą się nad stronami powieści, skrząca się bliskością płynącą nie tylko z serca, ale również wprost z tafli zwierciadła.
„Opowieść starego lustra” to historia uroczo przekraczająca zakotwiczone mocno w rzeczywistości fabularne ramy, tworząca tym samym kompilację złączonych lustrem przeszłości i teraźniejszości.

„Podejrzani” - Danielle Steel

Niesiona nutami sensacyjnej melodii, nadającej tej historii zawrotnego tempa, fundamentalnie oscylująca wokół nagłych porywów serca, fabularnie naznaczona dotkliwą stratą, determinującą nie tylko permanentnie odczuwalny smutek, ale i nieustanne poczucie zagrożenia.
„Podejrzani” to książka osadzona na podłożu kompilującym kilka gatunków – powieść wiruje wokół pełnego impresji romansu, subtelnie ociera się o obyczajowe tło, które otula widowiskowa akcja o wywiadowczym charakterze.

„Telefon od Mikołaja” - Magdalena Witkiewicz

Rozgrzewająca niczym kubek gorącej czekolady z piankami w mroźny wieczór, poprawiająca nastrój podobnie jak szczery uśmiech bliskiej nam osoby, otulająca jak ulubiony sweter zrobiony na drutach przez babcię.
„Telefon od Mikołaja” to niezwykła powieść świąteczna, odzwierciedlająca szaloną mieszaninę zimowych smaków – wyczuwalną słodycz miodu spowija charakterna nuta imbiru, dodany plaster pomarańczy zauważalnie wykrzywia twarz, rozciągając kąciki ust od ucha do ucha, a nadającą powieści autentycznego oblicza gorycz oddaje kilka goździków.

„Kukolka” - Lana Lux

Okrutnie realistycznie oddająca rzeczywistość samotnego dziecka, przejmująca we władanie myśli, nasączając je wymownymi obrazami zła, emocjonalnie druzgocąca swoim brutalnym wydźwiękiem.
„Kukolka” to powieść dotkliwie esencjonalnie eksplorująca wrażliwość, wzniecająca trudną do wyartykułowania, ale intensywnie odczuwalną złość pomieszaną z dławiącym, niemych szlochem bezsilności – na system, na ludzi, na świat.

„Skrawki przeszłości. Saga Muślinowa 1928-1939” - Anna Sakowicz

Z czułością obrazująca barwną linię życia rodzinnego, akcentująca rzetelnie oddany kontekst historyczno-polityczny, będący wyraźnym tłem do kreacji nasączonych emocjami zdarzeń, eksponująca tajemnice ściśle spowijające prozę dnia.
„Skrawki przeszłości” to saga w wysublimowany sposób kompilująca wyraziście nakreślone realia międzywojnia, rzucające subtelny cień na życie Wilamowskich, oraz z autentyzmem odzwierciedlone losy wielodzietnej familii, pozwalając na przestrzeni lat, doświadczyć ich osobowościowych zmian i charakternego procesu dorastania oraz starzenia się.

„Piwnica” - Magdalena Zimniak

Intensywnie angażująca zawiłym splotem fabularnych zdarzeń, obrazująca poplątane gałęzie drzewa genealogicznego, które wyginają się w zaskakującym kierunku, otulająca gęstą, nadzwyczaj niepokojącą atmosferą, która objawia się ciarkami na skórze.
„Piwnica” to nietuzinkowa mieszanka gatunkowa spowijająca nuty powieści obyczajowej, z wyraźnie zaakcentowaną historią w tle, kryminalnej i thrillera, które nasączono mrocznymi tajemnicami.

„Srebrne wrzeciono” - Ewa Sobieniewska

Niesiona rwącym nurtem klimatycznej osnowy, otulonej bogactwem najdrobniejszych detali, emanująca portretami silnych, pewnych siebie i świadomie dążących do osiągnięcia szczęścia kobiet, obrazująca odmienne odcienie miłości, pięknej i krystalicznej, ale także władczej i wyniszczającej.
„Srebrne wrzeciono” to nasączona warstwą obyczajową powieść historyczna, która zachwyca misterną kreacją scenerii połowy XIX wieku.

„Takie rzeczy tylko z mężem” - Agata Przybyłek

Nasączona dawką uszczypliwego humoru, otulona życiową problematyką, kompilująca lekką powłokę ze skrywaną pod nią warstwą trosk życia codziennego żony i matki.
„Takie rzeczy tylko z mężem” to powieść o specyficznych nutach zabawnego wydźwięku, nad którą należy pochylić się z przymrużeniem oka, by dostrzec ukryte meandry wielobarwnej egzystencji rodzinnej.

„It's snowtime” - Anita Chrząszcz

Po brzegi wypełniona uszczypliwym sarkazmem i złośliwą ironią, tworzącymi na kartach powieści wybuchową parę, otulona śnieżnym puchem, który chłodzi temperamentne osobowości bohaterów, wzniecająca niekontrolowane eksplozje śmiechu kompilacją zdarzeń, naznaczonych nutami groteskowości.
„It’s snowtime” to niezwykle lekko nakreślony debiut literacki, który niczym ujemna zimowa temperatura i ogień buchający z kominka, jednocześnie orzeźwia rozgrzane policzki i ociepla skostniałe dłonie.

„Miłość, kłamstwa i sekrety” - Krystyna Mirek

Z lekkością obrazująca życiową gorycz o autentycznym wydźwięku, obnażająca misternie kreowaną codzienność w sieci, relacjonująca nieobliczalne ścieżki zgubnych porywów serca.
„Miłość, kłamstwa i sekrety” to literacki mariaż obyczajowej nuty i detektywistycznych tonów, nakreślonych na fundamencie, który znakomicie nadaje się do komponowania treści z kalejdoskopem zmieniających się emocji – na fundamencie miłości.

„Święta handlarki starociami” - Dilly Court

Obnażająca wyzbyte ze skrupułów dążenie do osiągnięcia celu, ukazująca świat, w którym moralność okrutnie tłumią pieniądze, z czułością obrazująca miłość zdolną do największych poświęceń.
Na literackim filarze londyńskich uliczek drugiej połowy XIX wieku, tak barwnie nakreślonych na kartach książki „Święta handlarki starociami”, skonfrontowano dwa wyraźnie skrajne oblicza – dojmującej biedy i podszytego brawurą bogactwa.

„Oko snajperki” - Kate Quinn

Obnażająca kobiece, ale nadzwyczaj charakterne oblicze wojny, nakreślająca silne sylwetki płci pięknej, angażująca w zalesione meandry nieodzownej ciszy i cierpliwości, zakłócanej głośnymi wybuchami.
„Oko snajperki” urzeczywistnia najbardziej burzliwy okres egzystencji Ludmiły Pawliczenko, snajperki, która zapisała się trwale na kartach historii walką z nazistami.

„Everest. Poruszę niebo i ziemię” - Wojciech Nerkowski

Zatrważająca surowym obliczem nieokiełznanych lawin górskich, poruszająca nieco klaustrofobiczną bezradnością w starciu z bezwzględną pogodą, inspirująca szaleńczą walką o życie najbliższych.
Nakreśloną z dynamizmem historię, ulokowaną na kartach „Everest. Poruszę niebo i ziemię”, nasączono realnie wyczuwalnym dramatyzmem, który intencjonalnie podsyca nuta thrillera, intensyfikująca paletę wielobarwnych doznań.

„Strażniczka wspomnień” - Erin Litteken

W boleśnie obrazowy sposób przybliżająca ludzkie cierpienie, pięknie portretująca zawiłe meandry nieobliczalnych uczuć, z wrażliwością relacjonująca wydarzenia, które pozostawiły na kartach historii niezapomniany ślad.
„Strażniczka wspomnień” to nasączona dojmującymi traumami oraz wciąż niezabliźnionymi ranami odczuwalnej winy powieść, która oscyluje wokół straty i kroczącej z nią w nierozerwalnym uścisku żałoby.
 Współpraca płatna z wydawnictwami:
  • Kobiece,
  • Lira,
  • Mando,
  • Znak,
  • Luna,
  • Flow,
  • Mova,
  • Skarpa Warszawska,
  • Czwarta Strona,
  • Świat Książki,
  • Muza.

Komentarze

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea