Podsumowanie miesiąca - czerwiec 2023
„Lato pełne nadziei” - Karolina Wilczyńska
Spowijająca idyllicznym klimatem, który wyraźnie wyeksponowano na kartach powieści. Wybrzmiewająca nutami naturalnej magii, która skrywa się w zachwycającym obliczu natury. Wdzięcznie afirmująca istotę teraźniejszości i przyszłości, które są ze sobą mocno splecione.
„Lato pełne nadziei” to książka niesiona głosem dwóch kobiet – wewnętrznie silnych, zdeterminowanych do walki o własne szczęście, stojących u progu nowych wyzwań.
„Rodzinny dom” - Danielle Steel
Wdzięcznie akcentująca siłę wsparcia i troski. Dająca nadzieję zobrazowanym obliczem radzenia sobie z problemami. Z sentymentem ukazująca trwałości rodzinnych więzów, które stanowią niewyczerpalne źródło ciepła.
„Rodzinny dom” to powieść snuta niespiesznie, zarazem lekko i wręcz z otulającym odbiorcę wydźwiękiem. Mimo obszernego przekroju życiowych zmartwień, które zilustrowano na jej kartach, wyraźnie czuć podczas lektury kojącą powłóczystość – z pewnością ta kreacja nie przytłacza, choć niewątpliwie Danielle Steel nasączyła ją posmakiem jawnej goryczy.
„Nocami krzyczą sarny” - Katarzyna Zyskowska
Z finezją splatająca trzy przejmujące oblicza kobiecej samotności. Wiedziona nurtem skrywanych na dnie duszy bolesnych tajemnic. Z czułością tkająca pejzaż leśnego poszycia, w którego czeluści tkwi zatrważająca prawda.
„Nocami krzyczą sarny” to powieść, która wdzięcznie wymyka się gatunkowej klarowności, którą nie sposób szczelnie wkomponować w literackie ramy. Niewątpliwie to osnowa solidnie zakotwiczona w otulonej niedopowiedzeniami literaturze pięknej, ale też zanurzona w historycznych meandrach najbardziej okrutnego czasu w dziejach ludzkości. 
„Maleńka” - Anna H. Niemczynow
Wdzięcznie afirmująca sztukę pełni życia, z przezorną świadomością ulotności chwil. Eksponująca niezwykle cenną więź między matką a córką. Z czułością przenikająca mozaikę kobiecych emocji, marzeń i nieskrępowanych powinnościami pragnień. By celebrować otrzymany czas, by doświadczać, by kochać.
„Maleńka” to powieść z liryzmem splatająca wybrzmiewające boleśnie wspomnienia, głębokie refleksje oraz przesiąkniętą dojmującą nostalgią teraźniejszość.
„Nagroda” - Danielle Steel
Portretująca poruszające oblicze odwagi, drzemiącej na dnie nastoletniej duszy. Wizualizująca jawne odrzucenie, niezrozumienie i pogardę, które nakreślono na tle powojennej rzeczywistości. Eksplorująca pełną supłów niezgody więź między matką a córką.
„Nagroda” to powieść obrazująca skomplikowane relacje, brutalne pożegnania oraz niespodziewaną szczodrość losu. Niewątpliwie to historia nasączona goryczą, eksponująca bowiem rozdzierające serce scenerie bezlitosnej wojny, choć zanurzona także w pokrzepiającej serce słodyczy uczuć.
„Dlaczego mi nie powiedziałeś?” - Anna Ficek
Zanurzona w odmętach tkwiących pod nastoletnią skórą traum. Niesiona nurtem młodzieńczego uczucia, tak intensywnego i bolesnego zarazem. Zalewająca falami emocjonalnych doznań, które determinują mimowolnie sunące po policzku łzy.
„Dlaczego mi nie powiedziałeś?” to powieść szczelnie ulokowana w ramach literatury młodzieżowej. Przybliżająca bowiem scenerie zakotwiczone w nastoletnim środowisku, jednak esencjonalnym, wręcz dobitnym przekazem przekraczająca gatunkowe granice.
„Lato jak w filmie” - Agata Kołakowska
Z iście wakacyjnym akcentem obrazująca zawiłe ścieżki porywów serca. Poruszająca sentymentalne struny wielu kobiet, wielokrotnie zagłębiających się w tanecznym klimacie filmu. Orzeźwiająca wręcz wyczuwalnymi pod palcami iskrami naszkicowanej przygody w rytmie wibrującego mambo.
„Lato jak w filmie” to powieść śmiało inspirowana kultową odsłoną filmową z lat 80. – „Dirty Dancing”. Książkowa kompozycja ze swobodą meandruje wokół legendarnej muzyki, scen, i dialogów z roztańczonej produkcji, a zarazem przywołuje w zintensyfikowanej formie sentymentalne emocje, które za każdym razem towarzyszą obserwacji kształtującej się relacji ekranowych bohaterów – wyraźnie esencjonalne, bliskie, wręcz namacalne.
„Zanim przyjdzie potop” - Dolores Redondo
Obrazująca ocierający się o śmiertelne niebezpieczeństwo pościg za nieuchwytnym od lat zabójcą. Z wnikliwością przenikająca scenerię Kraju Basków z lat 80. Eksplorująca psychologiczne meandry przestępstwa, które odcisnęło swój krwawy ślad w rzeczywistości.
„Zanim przyjdzie potop” to powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami – już sama świadomość, że sprawa potrójnego morderstwa kobiet nie została dotąd rozwikłana, zaostrza pragnienie zatracenia się w treści!
„Flowers” - Krystyna Mirek
Z wrażliwością obrazująca toksyczną relację. Wdzięcznie afirmująca szacunek do samego siebie. Z detalowością obnażająca zaburzenie osobowości niszczące rodzinne więzy.
„Flowers” to powieść zanurzona w jawnej goryczy, wyraźnie portretująca utracone poczucie bezpieczeństwa oraz tuszowaną przed otoczeniem rozpacz. Także nasączona permanentnie odczuwalnym smutkiem, który otulono całunem wmawianej sobie iluzji szczęścia.
„Cienie Pecan Hollow” - Caroline Frost
Z detalowością przenikająca meandry toksycznej relacji. Obnażająca skomplikowaną konstrukcję manipulacji uczuciami drugiego człowieka. Obrazująca zawiłą, ale bezsprzecznie trwałą i wyjątkową więź między matką a córką.
„Cienie Pecan Hollow” to niespiesznie rozpisany dramat psychologiczny z elementami thrillera. Ulokowana w czeluści małomiasteczkowej scenerii treść, niewątpliwie otula obliczem hermetycznej społeczności.
„Uwięzione” - Natasha Preston
Niesiona nurtem wyraźnie podkreślonego kobiecego strachu. Głęboko przenikająca emocje zarówno ofiary, jak i oprawcy. Wzbudzająca odczuwalny niepokój klaustrofobicznym obliczem permanentnego zagrożenia.
„Uwięzione” to historia, która mocnym wydźwiękiem i wymownością bezwzględności sugestywnie przekracza ramy thrillera dla nastoletnich odbiorców. Młodzieżowa odsłona skrywa się bowiem tylko w kreacjach małoletnich postaci, za to intensywnie wyczuwalne napięcie i wzniecająca sunące po kręgosłupie dreszcze fabularna płaszczyzna, szczelnie spowije także dorosłego czytelnika. 
„Przypływ” - Sam Lloyd
Elektryzująca sugestywnym poczuciem zbliżającego się niebezpieczeństwa. Intrygująca intensywnie niepokojącą nieprzewidywalnością niemożliwego do ujarzmienia żywiołu. Dotykająca strun wrażliwości, podkreślając tym samym istotę bezwarunkowych uczuć.
„Przypływ” to powieść osadzona w małomiasteczkowej scenerii, zatem budująca zuchwale panoszący się po stronach książki klimat nadchodzącego niebezpieczeństwa na fundamencie hermetycznej społeczności. I to właśnie nakreślona jaskrawą kreską walka z nieuniknionym tworzy fabularne tło tej historii!
„Przeklęty posag” - Urszula Gajdowska
Zachwycająca barwnie oddanymi sceneriami Królestwa Polskiego i Anglii. Intrygująca zawiłą zagadką, która spowija zerwaną obietnicą trzy rody. Emocjonująca budzącą się niespiesznie, wprost nieokiełznaną namiętnością.
„Przeklęty posag” to ulokowana na płaszczyźnie XIX wieku powieść historyczno-obyczajowa, którą z pasją zabarwiono obliczem subtelnego romansu, enigmatycznej łamigłówki i znamiennego humoru. To istna kompilacja gatunkowa, która dostarcza mozaiki doznań oraz fascynuje naszkicowaną opowieścią zaklętą w pięknej biżuterii. 
„This Summer” - Anna Chaber
Na tle otulającego ciepłem lata obrazująca nie zawsze idylliczną prozę dnia. Wdzięcznie afirmująca życie w zgodzie z zakorzenionymi w sercu wartościami, pragnieniami i marzeniami. Udowadniająca, że miłość zdolna jest zwalczyć wszystkie przeszkody złośliwego chichotu losu.
„This Summer” to powieść wkomponowana w ramy odmalowanych ożywczo scenerii gorących wakacji, które zarazem stają się okresem przełomowych zmian i prób. Z pewnością Anna Chaber nie stworzyła słodkiej fabularnej przestrzeni, wygrywanej radosnymi nutami miłości.
„Drzewo tańca” - Kiran Millwood Hargrave
Z czułością przenikająca bolesny świat kobiecej straty. Eksplorująca ponurą rzeczywistość XVI-wiecznego oblicza zabobonów i przesądów. Portretująca ekspresyjną więź, która stworzona przez nieobliczalny los splata trzy niewieście kreacje.
„Drzewo tańca” to powieść emanująca żarliwymi emocjami, jednak na wskroś pokrytymi goryczą – będącymi najpiękniejszym darem, a zarazem okrutnym przekleństwem. To właśnie miłość buduje solidny fundament tej fabularnej przestrzeni, jej społecznie zakazany temperamentny wizerunek, okrutnie spowity wyraźnym napiętnowaniem.
„Wyspa” - Natasha Preston
Obrazująca nieokiełznane i przerażające oblicze zła w ludzkiej skórze. Wzbudzająca jawny niepokój objawiający się dreszczami lęku na całym ciele. Będąca spektaklem morderczych doznań, w który przeistacza się kuszący emocjonującymi atrakcjami weekend.
„Wyspa” to powieść osadzona w ramach literatury młodzieżowej, jednak śmiało wybrzmiewająca niosącymi śmierć instynktami, które spowijają napięciem także dorosłe umysły. Z pewnością to historia intencjonalnie zdzierająca powłokę zaufania, którą czytelnik otula literackich bohaterów – Natasha Preston niejednokrotnie udowadniała zwieńczeniem swoich treści, że w wykreowanych przez nią osnowach nie można być pewnym nikogo. I zarazem niczego!
„Na tropie trupa” - Małgorzata Starosta
Zgłębiająca kulturę nieznanej powszechnie grupy etnograficznej. Z humorem przenikająca kryminalną materię. Zapewniająca dobrą zabawę, permanentne zaintrygowanie, a zarazem eksponująca walor folklorystyczny – tworząca ekscentryczną kombinację literacką.
„Na tropie trupa” to kolejna kompilacja elementów charakterystycznych dla twórczości Małgorzaty Starosty – komediowych tonów i wybornie skrojonej intrygi ze zbrodnią w tle. Jednak autorka ten gatunkowy mariaż, przez niektórych postrzegany jako jawny mezalians, zawsze otula woalem unikatowej osnowy.
„Próba sił” - Piotr Rozmus
Z precyzją przenikająca struktury bezwzględnej neapolitańskiej mafii. Śmiało czerpiąca z zasnutej pandemiczną mgłą rzeczywistości. Obrazująca bezlitosną walkę o wpływy – mającą za nic życie, sentymenty i miłość.
„Próba sił” to pełna sensacyjnych zwrotów akcji i dynamizmu, permanentnie trzymająca w solidnym uścisku napięcia powieść, oscylująca wokół literackiego portretu włoskiej organizacji przestępczej – camorry.
Reklama:- Czwarta Strona,
- Luna,
- Znak,
- Novae Res,
- Oblicza,
- Mova,
- Feeria Young,
- WAB,
- Szara Godzina,
- Kobiece,
- Lira,
- Sonia Draga.
Komentarze
Prześlij komentarz