Podsumowanie miesiąca - listopad i grudzień 2023


„Wigilijna zagadka” - Małgorzata Starosta

Osnuta niepokojącym klimatem, który emanuje z klaustrofobicznie zaaranżowanej przestrzeni. Rozpisana z ujmującą inteligencją i subtelnie humorystycznym sznytem. Przenikająca wolną od lukrowanej warstwy szkocką atmosferę świąteczną.
„Wigilijna zagadka” to otulona zbliżającą się bożonarodzeniową aurą powieść kryminalna, która nie stroni od niewymuszonego dowcipu. Niesiona nurtem cosy crime, historia stanowi literackie odzwierciedlenie kubka rozkosznie rozgrzewającej czekolady z nutą wyczuwalnego zmysłami chilli – to bowiem kompozycja intrygująca, przyjemna w odbiorze i iście zabawna.

„Pierwszy Róg” - Richard Schwartz

Przenikająca niesiony wyobraźnią wyimaginowany świat kontrastujących ze sobą emocji. Osnuta w mroźnej scenerii determinującej gęstniejącą atmosferę grozy. Zmyślnie kompilująca dynamiczną narrację z psychologicznymi meandrami.
„Pierwszy Róg” to zainicjowany z rozmachem i brawurą pierwszy tom powieści high fantasy, w której czytelnik z ekscytacją obnażać będzie tytułowe tajemnice Askiru.

„Agla. Aurora” - Radek Rak

Z rozmachem i inteligencją obrazująca porywające oblicze przygody. Z wrażliwością eksplorująca nieoczywiste portrety psychologiczne ludzi i osobliwych istot. Wdzięcznie oferująca wzniesiony na fundamencie barwnej wyobraźni świat, w którym z łatwością można się zatracić.
„Agla. Aurora” to druga odsłona i zarazem bezpośrednie rozwinięcie antyutopijnej historii osnutej na kanwie fantasy, meandrującej po filozoficznej i industrialnej materii, ujętej z zaakcentowaniem istoty natury, a przy tym intertekstualnej, ożywczo rozbudowanej oraz oddanej z zachwycającymi detalami.

„Agla. Alef” - Radek Rak

Zachwycająca wielowarstwowym ujęciem dorastania. Sensorycznie oddziałująca na zmysły hipnotyzującą narracją. Z finezją kompilująca wyrazisty realizm z mroczną odsłoną baśniowości.
„Agla. Alef” to naznaczona alegorią, niejako antyutopijna powieść niemożliwa do ulokowania w jednoznaczne ramy gatunkowe – tworzy bowiem mariaż barwnej wizji wyobraźni autora wybrzmiewającej w formie fantasy oraz subtelnego realizmu magicznego.

„Co cię zabije” - Natasha Preston

Szczelnie spowijająca umysł dreszczem niepokoju. Osnuta w mrocznym klimacie trzydziestego pierwszego października. Emanująca niepewnością i permanentnym strachem nastolatków, którzy nikogo nie mogą obdarzyć nieskrępowanym zaufaniem.
„Co cię zabije” to skrojony z dynamizmem thriller psychologiczny skierowany do młodszych odbiorców, który bezsprzecznie doceni także dorosły czytelnik. Trudno bowiem o bardziej zatrważającą atmosferę grozy, która oblepia skórę, otumania zmysły, zarazem manipuluje postrzeganiem fabularnych zdarzeń.

„Łucznik” - Artur Żurek

Emanująca nieokiełznanym strachem, który spowija ulice pokrytej śniegiem Warszawy. Wnikliwie przenikająca definicję zbiorowej paniki. Nieustannie zaskakująca zmyślnie wykreowaną zagadką bestialskich działań.
„Łucznik” to możliwa do niezależnej eksploracji druga odsłona intrygujących losów Henryka Zamroza, pisarza o wygasłej wenie, który znowu tkwi w centrum morderczych wydarzeń. Inteligentnie skrojoną powieść kryminalną wzbogacono mocną wymową thrillera psychologicznego, meandrującego po społecznych nastrojach w obliczu permanentnego zagrożenia.

„Weź nie czaruj” - Avery Flynn

Osnuta ze zmyślną mgiełką fascynującej magii. Utkana z ujmującą ironią i wplecioną w narrację błyskotliwością. Emanująca nieokiełznaną namiętnością dwóch spragnionych fizykalnych emocji ciał.
„Weź nie czaruj” to osadzony w magicznym świecie romans, będący intrygującym efektem barwnej wyobraźni autorki, który przejawia nutę komedii romantycznej. Intencjonalnie eksponuje sceny miłosnych uniesień, tym samym staje się przeznaczony wyłącznie dorosłym odbiorcom – w moim odczuciu zbyt dosłownie i esencjonalnie naszkicowane oraz wyzute z intymnego klimatu.

„Miłość w Krainie Czarów” - Abiola Bello

Osnuta w miejscu otulającym klimatem, istnym raju dla wielbicieli literatury. Przenikająca z czułością pasje, które determinują życiowy cel. Z ujmującym rozczuleniem portretująca nastoletnie uczucie.
„Miłość w Krainie Czarów” to oddana z lekkością i urokliwym humorem okołoświąteczna powieść dla młodzieży, w której iskrzy romantycznymi porywami serca. To literacka melodia uczuć, która wybrzmiewa niespodziewanie w dwóch siedemnastoletnich duszach – początkowo niechętnie na siebie spoglądających, oscylujących w innych grupach rówieśniczych, ale skrywających w sobie entuzjazm do rozwoju, do pielęgnowania swoich talentów, który wreszcie je połączy.

„Zielona Gwiazdka” - Krystyna Mirek

Osnuta klimatyczną górską atmosferą przytulnego małego miasteczka. Przenikająca niszczącą moc rodzinnych tajemnic, które kładą się ponurym cieniem na przyszłe pokolenia. Eksponująca piękno niedoskonałej miłości, szczerej troski i niezbędnej każdemu bliskości.
„Zimowa Gwiazdka” to aromatyczna powieść obyczajowa utkana w duchu przedświątecznej magii, choć wolna od mroźnej aury i śnieżnych scenerii – tu bożenarodzeniowy nastrój tkwi w obrazie familijnych relacji, nieskazitelnych tylko pozornie, natomiast w obliczu niespodziewanie obnażonych sekretów wystawionych na próbę trwałości.

„Dom ruin i korzeni” - Erin A. Craig

Obnażająca idyllicznie barwną powłokę, która skrywa na dnie ludzkiej duszy mroczne zło. Iskrząca niewinnie kiełkującymi, ale i roztętnionymi pożądaniem porywami serca. Ekscytująca kreacją świata spowitego wymownie przemawiającą roślinnością.
„Dom ruin i korzeni” to druga odsłona osnutego w klimacie gotyku thrillera fantasy spod zachwycająco obrazowego i sensorycznie oddziałującego na zmysły pióra Erin A. Craig. W treści po raz kolejny skompilowano fascynującą baśniowość z esencją oblepiającej grozy.

„Opowieść błękitnego jeziora” - Dorota Gąsiorowska

Otulająca eteryczną magią świąt, która rozbudza w struchlałej duszy rozgrzewającą nadzieję. Zanurzona w głębokich emocjach, które determinują w odbiorcy refleksje. Wdzięcznie afirmująca rozkosz życia, którą wyraźnie wyeksponowano na kartach powieści.
„Opowieść błękitnego jeziora” to historia skrojona z legend, które ujmująco splatają fascynującą otchłań przeszłości z urokliwą teraźniejszością, tworząc barwny mariaż oddziałujących na siebie, rozpiętych na dwóch płaszczyznach czasowych przestrzeni fabularnych.

„Dziewczyna w realu” - Tamsin Winter

Obnażająca bolesną cenę internetowej sławy. Przenikająca istotny i niezwykle aktualny obraz pułapek sieci, w które łatwo się zaplątać. Dotykająca wrażliwości dorastającej nastolatki, z życia której zrobiono ogólnodostępne, sztucznie aranżowane przedstawienie.
„Dziewczyna w realu” to powieść intencjonalnie skierowana do młodszego odbiorcy, ale również niezwykle ważna dla każdego rodzica – zwłaszcza dla dorosłych kierujących blask fleszy na codzienność swoich nieświadomych konsekwencji pociech.

„Lemon Lady” - Paula Uzarek

Dobitnie obrazująca dotkliwą cenę sławy. Portretująca zawiłe relacje międzyludzkie, w które wkrada się paleta negatywnych odczuć. Przenikająca mroczne oblicze spełniania marzeń, które mocnymi nićmi podszywa płótno chorobliwych ambicji.
„Lemon Lady” to powieść zaskakująca od pierwszych zdań! Oddana z gorzkim w posmaku przekazem, utkana z zachwycającym estetyzmem fascynującej prozy, a przy tym kompilująca dwie pozornie od siebie odległe linie czasowe.

„Kradzież” - Ann-Helen Laestadius

Wybrzmiewającą okrutną melodią jawnej dyskryminacji mniejszości etnicznej. Przenikająca dziecięcą wrażliwość, którą bezwzględnie i zatrważająco wykorzystano. Obrazująca duchowy szacunek do istot zwierzęcych, które stają się nieodłączną częścią rodziny.
„Kradzież” to poruszająca do głębi powieść niesiona absorbującym zmysły nurtem literatury pięknej, podkreślająca zachwycającą relację człowieka z reniferem, inspirowana ludzką nikczemnością, która odcisnęła swój trwały ślad na ludności pochodzenia saamskiego – nazywanej Lapończykami, choć to określenie pejoratywne i dla Saamów pogardliwe w odbiorze.

„Zima w Małej Przytulnej” - Magdalena Witkiewicz

Osnuta aromatem świątecznych przysmaków. Spowita śnieżną mgiełką zimowej aury. Otulająca ciepłem rodzinnej bliskości i serdecznego wsparcia.
„Zima w Małej Przytulnej” to iście rozczulająca opowieść z grudniowym klimatem w tle, która magią dobra, altruistycznych odruchów, a przede wszystkim dziecięcą bezinteresownością przyjemnie wypełnia serce.

„Grudniowy dom” - Magda Knedler

Utkana nićmi rodzinnych tajemnic, które okryto całunem przemilczenia. Otulona grudniowym, choć nieco mrocznym klimatem, który ośnieża pełną zagadek chatę i pobliski las. Przywołująca demony z przeszłości, które oswojone pozwalają na zbudowanie życia na nowo.
„Grudniowy dom” to powieść osnuta w okresie sprzyjającym familijnej bliskości, refleksyjnie referująca o zapełnianiu uwierającej w sercu pustki uczuciami. Zarazem to kompozycja wyzuta z infantylności świątecznej otoczki, oscylująca wokół egzystencjalnych prawd, poruszająca kwestię istotną dla każdego człowieka, a przy tym także kruchą, dla niektórych nawet nieco drażliwą – potrzebę świadomości swojej tożsamości.

„Tylko ona została” - Riley Sager

Osnuta z intensywnie odczuwalnym dreszczem niepokoju, który pobudzająco mknie po kręgosłupie. Owiana gęstą aurą grozy, która staje się namacalna w klaustrofobicznej przestrzeni gotyckiego domu na klifie. Niesiona nurtem złowieszczej rymowanki opowiadającej historię na wskroś zatrważającą.
„Tylko ona została” to podszyty nieustanną obawą, całkowicie niejednoznaczny i wyzuty z przewidywalności thriller psychologiczny, który finalnie pozostawia w niemym szoku.

„Cios za cios” - Agnieszka Peszek

Umiejętnie kompilująca dwie równie mocne i zatrważające w wydźwięku odsłony gatunkowe. Z inteligencją lawirująca w odmętach traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa, które kładą się ponurym cieniem na dorosłą egzystencję. Z wyczuciem wizualizująca szaleństwo, które podszyto płótnem odrzucenia, samotności i wyobcowania.
„Cios za cios” to historia niesiona nurtem klimatycznego kryminału – zarówno obrazująca kompetentną pracę śledczych, jak i amatorskie poszukiwania prawdy przez świeżo tytułowaną panią detektyw.

„Miłość na święta” - Christina Lauren

Otulająca rodzinnym ciepłem, tak wyraźnie emanującym ze świątecznej celebracji. Humorystycznie obrazująca iskrzące przyciąganie ciał i dusz. Będąca osobliwą literacką odsłoną grudniowego Dnia Świstaka.
„Miłość na święta” to obficie okraszona ironią komedia romantyczna spod pióra Christiny Lauren, kobiecego duetu autorek, których twórczość smakuje niczym słodkie kakao z piankami i szczyptą pikantnego chili.

„Nowy Jork. Miasto marzycieli” - Magda Żelazowska

Przenikająca fascynującą codzienność w nowojorskiej metropolii. Wnikliwie eksplorująca historyczne i współczesne realia miasta w Stanach Zjednoczonych. Będąca intrygującą podróżą literacką, która sensorycznie rozpala zmysły.
„Nowy Jork. Miasto marzycieli” to reportaż o miejscu, o ludziach i ich życiu – niesiony estetycznym, wręcz nietuzinkowo porywającym w obliczu tego gatunku piórem Magdy Żelazowskiej, która fragment swojej egzystencji spędziła w tej niezwykłej przestrzeni.

„Klub” - Ellery Lloyd

Obnażające brudne sekrety, skrzętnie ukrywane w czeluści świata sławnych i bogatych. Spowijająca wyczuwalnym niepokojem, który stopniowo eskaluje. Z pietyzmem odmalowująca scenerie nasączone przepychem, blichtrem i splendorem.
„Klub” to powieść balansująca na pograniczu dramatu psychologicznego i książki obyczajowej, która delikatnie muska materię thrillera. Ewidentnie to fabularna kompozycja ukierunkowana na wyraziste wyeksponowanie meandrów umysłu, dokonująca wiwisekcji osób skąpanych w blasku fleszy.

„Samotna noc” - Charlotte Link

Mrożąca krew w żyłach nieprzeniknionym obliczem enigmatycznych zbrodni. Rozpisana z inteligencją, wyczuwalnym napięciem i emocjonalnym wydźwiękiem. Przenikająca impresję, od której trudno się uwolnić – obezwładniającą zmysły nienawiść, która motywuje do zmian.
„Samotna noc” to zaaranżowana z rozmysłem powieść kryminalna z wyraźnie zaakcentowaną warstwą obyczajową, w której trudno doszukiwać się przypadkowości i fabularnych luk.

„Italia. Opowieści o zachwycie” - Gabriella Contestabile

Przenikająca meandry tęsknot, usilnie tłumionych w okrutnej dla marzeń prozie dnia. Wdzięcznie afirmująca życie i przekuwanie losowych doświadczeń w uświadamiające wspomnienia. Będąca sensoryczną podróżą w wielobarwne zakątki włoskich miast.
„Italia. Opowieści o zachwycie” to zbiór sześciu opowiadań zanurzonych we wrażliwości, która czule muska duszę odbiorcy, otulonych melancholią, niesionych głosem silnych kobiet, a przy tym wygrywanych egzystencjalnymi mądrościami. Gabriella Contestabile tworzy portret ludzkiego zagubienia w odmętach niepewnej rzeczywistości, odmalowując go z poetyckim sznytem, nie stroniąc od finezyjnie dobranych do siebie słów.

„Czas potęgi” - Ewa Kassala

Eksponująca barwnie oddany okres rozwoju nauk kościoła na ziemiach państwa polskiego. Napełniająca intrygującą wiedzą o słowiańskim dziedzictwie, które stanowi cenną lekcję w realiach współczesności. Będąca swoistą podróżą w czeluść pradawnej wiary i towarzyszących jej tradycji oraz obyczajów.
„Czas potęgi” to iście fascynująca powieść historyczna, której treść osadzono w czasach społecznego niepokoju determinowanego zderzeniem się wierzeń pogańskich i kultu jednego Boga.
Reklama:
  • Małgorzata Starosta,
  • Initium,
  • Powergraph,
  • Feeria Stories,
  • Kobiece,
  • Literackie,
  • Luna,
  • Znak,
  • Paula Uzarek,
  • Mova,
  • Flow,
  • Otwarte,
  • 110 procent,
  • Poradnia K,
  • Czwarta Strona Kryminału,
  • Sonia Draga.

Komentarze

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea