„Skrawki przeszłości. Saga Muślinowa 1928-1939” - Anna Sakowicz



Tytuł: „Skrawki przeszłości. Saga Muślinowa 1928-1939”
Cykl: Saga Muślinowa (tom 1)
Autorka: Anna Sakowicz
Wydawnictwo: Lira
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 28.09.2022
Liczba stron: 448

Opis książki

W marcową noc do domu krawca Wawrzyńca Wilamowskiego i jego żony nieoczekiwanie trafia dziecko. Dzieje się to akurat kiedy Rozalia podczas karmienia kilkudniowej Nastki zasypia i przydusza niemowlę. Podrzutek szybko więc zajmuje miejsce dziewczynki i przyjmuje jej drugie imię – Franciszka. Posłaniec, który zostawia noworodka Wawrzyńcowi, mówi tylko tyle, że to mała Wilamowska. Czy jest córką Wawrzyńca, czy jego nastoletniego syna – nie wiadomo. A odnalezienie matki dziecka okazuje się bardzo trudne. Czy prawda ujrzy światło dzienne?
Porywająca, wciągająca saga o tajemnicach, romansach, skandalach, a także szantażach. Bohaterowie uwikłani w historię, wiszące w powietrzu widmo wojny, a w tle miasteczko Lidzbark leżące na pograniczu dwóch światów: byłego zaboru pruskiego i rosyjskiego. Mimo to toczy się tu zwyczajne życie, w którym dziewczęta marzą o miłości, chłopcy szukają przygód, a dojrzali mężczyźni rozprawiają o polityce.
Jak ułożą się losy tej rodziny splątane z wydarzeniami międzywojnia i początkiem drugiej wojny światowej?
źródło: Lubimy Czytać

Recenzja

Z czułością obrazująca barwną linię życia rodzinnego, akcentująca rzetelnie oddany kontekst historyczno-polityczny, będący wyraźnym tłem do kreacji nasączonych emocjami zdarzeń, eksponująca tajemnice ściśle spowijające prozę dnia.

Niesiona nurtem symbolicznego muślinu, historia ukazuje skrojoną codzienność, osadzoną na lidzbarskich ziemiach w latach 1928-1939, poprzetykaną nićmi sekretów, skrzętnie skrywanych przed oczami innych, niepewności, determinujących nie zawsze słuszne wybory, oraz kłamstw, które koniec końców otulone światłem dziennym, ranią znacznie dotkliwiej niż od razu poznana prawda. „Skrawki nadziei” to saga w wysublimowany sposób kompilująca wyraziście nakreślone realia międzywojnia, rzucające subtelny cień na życie Wilamowskich, oraz z autentyzmem odzwierciedlone losy wielodzietnej familii, pozwalając na przestrzeni lat, doświadczyć ich osobowościowych zmian i charakternego procesu dorastania oraz starzenia się. Fabularny fundament, wokół którego oscyluje powieść, stanowi portret Franciszki, małej dziewczynki podrzuconej zaraz po narodzinach – odbiorca pewnie brnie przez mgłę enigmatyczności owiewającą postać najmłodszej Wilamowskiej, by na ostatnich stronach z zaskoczeniem dopasować klocki układanki do ich właściwych miejsc. Malowniczo naszkicowane piórem ze słów Anny Sakowicz pogranicze dwóch byłych zaborów, w obliczu licznych podziałów, które zatrważają surowym wydźwiękiem, za nic mające tragiczne implikacje zainicjowane na ich podłożu, tradycję i kulturę, często podszyte obecnie wywołującymi uśmiech na twarzy zabobonami, jawi poczuciem naturalnej swojskości i ciepła, rozgrzewającego czytelnicze serce. Wrażenie sielankowej osnowy to jednak tylko iluzoryczne złudzenie, treść opiewa bowiem w rozliczne dramaty ocierające się wręcz o głośne skandale, a łzy mimowolnie napływające do oczu, tylko świadczą o emocjonalnej skali owych wydarzeń. Doznania intensyfikuje świadomość inspiracji autorki egzystencjonalnymi kolejami własnej rodziny – odciskające swój ślad na realnym drzewie genealogicznym incydenty, z wirtuozerią przenikają się z taflą fikcji literackiej, nie pozwalając rozróżnić, które okoliczności przekraczają ramy wyobraźni, a które swoiście się nich trzymają. Tym samym Anna Sakowicz intencjonalnie zasiewa w czytelniku ziarno, kiełkujące potrzebą eksploracji życiorysu własnych przodków. W końcu najbardziej intrygujące historie tka samo życie, prawda? To z pasją i wrażliwością rozpisana kompozycja rodzinnych zmagań z przeciwnościami, kładąca nacisk na rolę kobiet i rozkwitającą emancypację. Treść łączy skrawki – charakterów, konfliktów, miłości, nienawiści – tworząc zapierające dech w piersiach sukno, na którym wyszyto jawnie odczuwalne uczucia, owinięte całunem mroku rzutującego widmem najgorszych lat w dziejach ludzkości. Ten tom to tylko preludium do cierpienia i traum, które doświadczą Wilamowskich jarzmem wojennej zawieruchy – tak na dnie serca czuję…
Książkę możesz kupić tutaj: KLIKNIJ
Współpraca płatna z wydawnictwem Luna

Komentarze

Prześlij komentarz

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea