„Mam na ciebie plan” - Ilona Gołębiewska
Tytuł: Mam na ciebie plan
Autorka: Ilona Gołębiewska
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 13.03.2024
Liczba stron: 320
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 13.03.2024
Liczba stron: 320
Opis książki
Program telewizyjny, który odmienia życie jego bohaterów. Sława, wielkie pieniądze, prestiż. Niebezpieczne związki i wielkie emocje.Lili Antos na co dzień pracuje w lokalnej gazecie, studiuje zaocznie dziennikarstwo, marzy o pracy w ogólnopolskich mediach, mieszka pod Warszawą. Życie doświadczyło ją już kilka razy. Jest silna, ale czasami bywa samotna. Jej matka kilka lat temu zmarła po chorobie nowotworowej piersi. Lili mimo to stara się żyć pełnią życia i spełniać marzenia.
Laura Kordas jest znaną dziennikarką i prezenterką telewizyjną. Prywatnie to siostra matki Lili. Prowadzi program „Mam na ciebie plan”, w którym pokazywane są upadki, łzy, zdrady, radości, sukcesy, szczęście zwyczajnych ludzi oraz celebrytów. A wszystko to w ostrym świetle telewizyjnych reflektorów. Laura jest gwiazdą. Nikt jednak nie wie, że ma poważne problemy i skrywa wiele tajemnic.
Lili i Laura spotykają się po latach. Dziewczyna chce się dowiedzieć, dlaczego jej matka i ciocia zerwały ze sobą kontakt. Nie spodziewa się, że stoi za tym okrutna prawda. Laura pragnie odbudować relacje z siostrzenicą oraz prosi ją o pomoc w trudnej sprawie. Wprowadza Lili do świata telewizji. Tam dziewczyna poznaje kogoś wyjątkowego.
Czy Laura pokaże swoją prawdziwą twarz? Jak przeszłość zdeterminuje jej życie? Czy Lili odnajdzie się w świecie telewizji? Czy jej serce będzie otwarte na miłość?
Tak łatwo pogubić się w świecie iluzji i zapomnieć o tym, co jest naprawdę ważne…
źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Wdzięcznie afirmująca życie bez nakładania masek iluzji. Przenikająca środowisko spowite blaskiem fleszy, skrupulatnie wykreowane i okryte pozorną doskonałością. Wypełniona barwnymi marzeniami, które determinują egzystencjalny cel.
„Mam na ciebie plan” to powieść niewątpliwie nakreślona lekkim i estetycznie oddającym treść piórem, ale eksplorująca materię niezwykle istotną w obliczu wyznaczonej pędem, nieskazitelnością w postrzeganiu wizerunku oraz pragnieniem osiągnięcia sukcesu codzienności. Fabularna przestrzeń, utkana w kuluarach świata telewizji i programów rozrywkowych, doskonale akcentuje miraż otulający prozę dnia znanych i uwielbianych oraz z przestrachem ukrywaną prawdę o kulisach rzeczywistości, które powoli wyniszczają, wikłają w uzależnienia i depresję, finalnie utrwalają w odmętach dojmującej samotności. Sugestywnie nakrywają całunem zapomnienia pierwotny smak marzeń, słodki i niewinny, odbierają radość z celebracji ulotnych chwil i miłość, a co najgorsze, ujmują w myślach zdrowie jako podarunek ofiarowany nam na zawsze. Poruszająco, z wrażliwością i czułością, Ilona Gołębiewska traktuje o tym, co właściwie najcenniejsze.
To aranżacja niesiona głosem dwóch kobiet – wypełnionej dziennikarskimi ambicjami, okrutnie potraktowanej przez los, Lili, oraz owianej tajemnicami, popularnej prezenterki telewizyjnej, Laury. Obie łączą więzy rodzinne, ale też mroczny sekret, który uwiera w sercu niczym cierń jedną z nich, a wkrótce ich życiowe ścieżki splata także wspólna praca. W miejscu, w którym znaczenie ma prestiż, oglądalność i zyski, w którym jednocześnie można dostrzec także pozytywny wydźwięk działań – na fundamencie szklanego ekranu ludzie otrzymują bowiem wsparcie, możliwość rozpoczęcia wszystkiego od nowa, to też cenne źródło prawdziwej miłości i szczerej przyjaźni. Na tle blasków, ale przede wszystkim cieni mass mediów, które osnuwają show-biznes chciwością, potrzebą zemsty i zawiścią, odmalowano wyraźnie kobiece portrety psychologiczne, nie skąpiąc przy tym ponurych barw, ale i tych energetycznych, kojących. Z pasją zobrazowano nieprzeniknione i zaskakujące meandry życia.
Panorama niepokojących, ale i śmiało inspirujących oraz napawających nadzieją zdarzeń, a także autentycznych emocji, w których zanurzono losy sław i „zwykłych” osób – to kompozycja rozpisana z wiarygodnością i uczuciami, przekonująca zainscenizowanymi incydentami, naznaczona mozaiką doznań, które dostarczają refleksji o wartościach, relacjach i potrzebnej każdemu bliskości. I zarazem to powieść, która staje się swoistym apelem, uświadamia bowiem, że nie jesteśmy niezniszczalni i nieśmiertelni, podkreśla istotę badań i profilaktyki – tym samym absorbuje i edukuje wolnym od moralizatorstwa tonem, jaskrawi obrazowością. Referuje o wybaczeniu, tak trudnym i bolesnym, ale bezsprzecznie równie uzdrawiającym, tyle że nie ciało, a duszę. To osnowa, która zapewnia rozrywkowe doświadczenia literackie, ale nie staje się zarazem opowieścią w najbliższym czasie pogrzebaną w otchłani pamięci – przypomina o tym, co ważne, może nawet subtelnie nakłania do spojrzenia na siebie z większą wnikliwością.
Reklama: Muza
Komentarze
Prześlij komentarz