„The Devils's Toy” - Natalia Grzegrzółka
Patronat medialny BooksCatTea
Tytuł: The Devil's Toy
Cykl: Mulberry Tales (tom 2) - wymagana znajomość poprzedniego tomu
Autorka: Natalia Grzegrzółka
Wydawnictwo: Jaguar
Gatunek: literatura młodzieżowa
Data premiery: 25.09.2024
Gatunek: literatura młodzieżowa
Data premiery: 25.09.2024
Liczba stron: 400
Opis książki
Okoliczności zaginięcia Aureliana Chevaliera zostały wyjaśnione. Winni zostali ukarani.Ale czy na pewno?
Charmaine wraca do Mulberry Heights pół roku po tragicznych wydarzeniach. Niepokoją ją niewiadome, których nikt nie chce wyjaśnić. Ponieważ nie może liczyć na pomoc służb ani przyjaciół, postanawia sama dokończyć śledztwo.
Sytuację komplikuje nagła śmierć jednego z nauczycieli.
Rozpoczyna się walka z czasem i osobą, która najwyraźniej postawiła sobie za cel wyeliminowanie wszystkich, którzy będą się mieszać w tę – zamkniętą przecież – sprawę.
Kogo tak naprawdę trzeba się bać w Mulberry Heights?
źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Przenikająca młodzieńczą samotność, która implikuje wyobcowanie i zagubienie. Eksponująca determinację zainicjowaną szczerym uczuciem. Przybliżająca pustkę, której nikt w dziecięcych latach nie wypełnił miłością.
„The Devil’s Toy” to powieść, która kontynuuje przejmującą historię o skrytym na dnie nastoletnich dusz mroku. W tym ujęciu autorka z wrażliwością muska tęsknotę i oddanie, stroni od miłosnych treści, za to naznacza fabułę równie poruszającym cierpieniem, wielowymiarowym bólem, odrzuceniem i dojmującym brakiem pewności siebie. Eksploruje oblicza poranionych serc, których rany wciąż się jątrzą, ukazuje skomplikowane relacje znów zanurzone w toksycznej esencji – jednak nie sposób nie niszczyć innych, skoro intencjonalnie wciąż krzywdzi się siebie. To trudna w odbiorze, momentami nawet przytłaczająca przywoływaną nieustannie bezradnością opowieść, ale przy tym niezwykle istotna. Uświadamiająca bowiem, że wina nie tkwi tylko w świadomie dokonywanych aktach przemocy, ale również w biernym się ich przyglądaniu, w ich niemej akceptacji.
Ta odsłona nieco wyraźniej muska kryminalne tony, zauważalnie balansuje między tajemniczym thrillerem a rozdzierającym dramatem rodzinnym, a finalnie staje się prozą znacznie dojrzalszą od poprzedniego tytułu. Zachowuje jednak ponury klimat MulberryHeights, nadal wzbudza ten dreszcz niepokoju, który śmiało sunie po kręgosłupie, kiedy mury szkoły obnażają swoje kolejne zatrważające sekrety. I kiedy pochłaniają w swoją czeluść następne istnienia – to bowiem nie tylko kreacja rozwikłująca enigmatyczną śmierć, która wstrząsnęła uczniami w poprzedniej części, ale również obrazująca nowe, tak samo traumatyczne dla nich zdarzenia. Prawda, która skompiluje wszystkie dotychczasowe elementy, z pewnością wznieci nurtujący odbiorcę moralny dylemat.
Ludzie przypominają ćmy, zwłaszcza w okresie dojrzewania stają się uosobieniem tych osobliwych owadów – sugestywnie przybliżają się do tego, co raniące i druzgocące, spalają się w ogniu miłości i pożądania, ogrzewają się w cieple trosk, problemów i zmartwień. Czy nie na tym jednak polega życie? Na zatraceniu się z pasją w uczuciach, w walce o sprawiedliwość, która należy się przecież każdemu, w oswajaniu uwierających pod skórą demonów, by dostrzec, kto stanie się nośnikiem naszego bezpiecznego domu. Ta powieść podkreśla biel i czerń egzystencji, niemożliwe do wybaczenia zło, ale i te całkowicie usprawiedliwione, miłość uskrzydlającą, ale i tę destrukcyjną. Odmienia emocje przez wszystkie przypadki, odziera je z jednoznaczności, a tym samym wizualizuje zawiłe meandry romantycznych relacji, przyjaźni, a przede wszystkim stosunków rodzinnych. Swoją refleksją nad łaknącym bliskości dzieckiem, pogubionym w odmętach agresji nastolatkiem i pokutującym za błędy najbliższych dorosłym wdziera się do serca i utrwala w pamięci. Gorycz oblepia każdy skrawek fabuły, a słodycz, jak i w rzeczywistości, staje się tylko chwilowym, ulotnym posmakiem codzienności.
Reklama: Jaguar
Komentarze
Prześlij komentarz