„Szkoła niemieckich narzeczonych” - Aimie K. Runyan



Tytuł: „Szkoła niemieckich narzeczonych”
Tytuł oryginału: „The School for German Bridges”
Autorka: Aimie K. Runyan
Wydawnictwo: Insignis
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 28.09.2022
Liczba stron: 376

Opis książki

Młoda Niemka wysłana do szkoły przygotowującej idealne żony dla nazistów.
Żydowska krawcowa mieszkająca w Berlinie w przededniu wojny.
Niemcy, rok 1939. Hanna Rombauer po śmierci matki zostaje wysłana do domu zamożnego stryja. Zaznaje życia w luksusie, ale dusi się w panującej tam drętwej atmosferze. Na domiar złego wbrew własnej woli zostaje zaręczona z wysoko postawionym oficerem SS. Hanna trafia do budzącej grozę szkoły dla narzeczonych, gdzie uczy się wszystkiego, czego od kobiet wymagają naziści… i co przeczy ideałom, jakie z miłością wpajała jej matka.
Życie Tilde Altman, niemieckiej Żydówki, utalentowanej i zaradnej krawcowej, trudno nazwać spokojnym. Berlin u zarania wojny nie jest dla niej dobrym miejscem. Tilde musi stawiać czoła niewyobrażalnym przeciwnościom losu, walcząc o przetrwanie… i to nie tylko swoje.
Przeplatające się losy obu kobiet, z których każda pragnie ocalić to, co dla niej najważniejsze, trzymają w napięciu do samego końca.
źródło: Lubimy Czytać

Recenzja

Podkreślająca nadzwyczajną siłę kobiecej przyjaźni, akcentująca hart ducha i niezłomność charakteru, tkwiące w bezbronnym, delikatnym ciele, obrazująca rolę przedstawicielek płci pięknej w nazistowskim Berlinie. „Szkoła niemieckich narzeczonych” to powieść utkana na fundamencie kontrastów, które okryte całunem iluzorycznej powierzchowności, skrywają równie zniewolone okowami ideologii losy bohaterek. Historia oddana głosem młodej Niemki i żydowskiej krawcowej, których ścieżki przecina i splata trzecia żeńska kreacja, przyjaciółka obu pań, została skomponowana z niebywałą lekkością, powodującą literacką przyjemność, odczuwalnie płynącą z każdego zdania, mimo wyraźnego dramatyzmu, przenikliwie otulającego fabułę. To książka, która nie opiewa w wymowną scenerię brutalności, tak charakterystyczną dla tytułów tego gatunku, autorka bowiem sportretowała wojenną rzeczywistość, eksponując psychologiczny wydźwięk skoncentrowany na aspekcie uniżenia znaczenia kobiet, sprowadzając ich przeznaczenie do bycia wzorową żoną i matką. Jednocześnie przeciwstawiono tę krzywdzącą koncepcję, mającą swoje podłoże w politycznych rozgrywkach, z identycznym wizerunkiem, natomiast wyzbytym z przymusu, a nasączonym miłością i świadomym wyborem – ta konstrukcja uwypukla skrajności otaczające to samo oblicze. „Szkoła niemieckich narzeczonych” porusza dojmującą wizją przetrwania, nierozerwalnie spojoną z wyzbyciem się zakorzenionych przekonań, ulokowanych na dnie duszy marzeń i pragnień, oraz zatrważa nieustannym poczuciem lęku, powstrzymywaniem się od wyartykułowania myśli i niemożnością postępowania w zgodzie ze sobą, nawet pomimo uprzywilejowanej pozycji, która dla osób o dobrym sercu stanowi jawne niebezpieczeństwo. Nie jest to historia oscylująca wokół miłości zakazanej bądź niemożliwej w czasach wojennej zawieruchy, jej nieszablonowość przejawia się w ukazaniu prób pogodzenia się z narzuconą codziennością przy zachowaniu tożsamości i człowieczeństwa. Narracja nie jaskrawi się impresywnością, esencjonalnego dynamizmu nabiera we fragmentach zwieńczających treść, tym samym im bardziej odbiorca zbliża się do słodko-gorzkiego zakończenia. To chwytająca za struny wrażliwości historia, wypełniona rozterkami dojrzewających, pozostawionych samym sobie dziewcząt, które w czasach naznaczonych okrucieństwem przybierały wymiar permanentnych zmagań o godność i czyste sumienie. Nietuzinkowa perspektywa przedstawiająca życie kobiet u progu dorosłości, naszkicowana na tle okoliczności niesprzyjających młodzieńczej beztrosce i poszukiwaniu szczęścia.
Książkę możesz kupić tutaj: KLIKNIJ
Współpraca komercyjna z wydawnictwem Insignis

Komentarze

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea