„Preludium” - Lucyna Olejniczak
Patronat medialny BooksCatTea
Tytuł: Preludium
Cykl: Pani na wrzosowisku (tom 1)
Autorka: Lucyna Olejniczak
Wydawnictwo: Prószyński
Gatunek: literatura obyczajowa, powieść historyczna
Data premiery: 26.11.2024
Liczba stron: 440
Gatunek: literatura obyczajowa, powieść historyczna
Data premiery: 26.11.2024
Liczba stron: 440
Opis książki
Opowieść rozgrywająca się w scenerii Warszawy z czasów Powstania Listopadowego oraz wiktoriańskiej Anglii. Główna bohaterka, Eliza Bielska, jako szesnastoletnia dziewczyna zmuszona zostaje do wyjazdu z atakowanej przez carskie wojska stolicy do Anglii. Po licznych perypetiach przenosi się z Londynu do dworu na wrzosowiskach w Yorkshire. Okazuje się, że posiadłość i jej mieszkańcy skrywają mroczne tajemnice. Eliza musi wiele doświadczyć, by stać się prawdziwą „Panią na wrzosowisku”.Warszawa, rok 1830. Eliza Bielska, szesnastoletnia córka bogatego browarnika, marzy o karierze pianistki. Przyzwyczajona do życia w luksusie, nie przeczuwa, że rozpoczynające się właśnie Powstanie Listopadowe odmieni jej los na zawsze. Z powodu rewolucyjnej zawieruchy zarówno ona, jak i jej młodszy brat Stanisław muszą opuścić rodzinny dom.
Los rzuca Elizę do osnutego mgłą Londynu, gdzie dziewczyna zderza się z zupełnie nieznanym jej światem. Przestaje myśleć tylko o sobie i własnej karierze, kiedy na swej drodze spotyka osieroconą dziewczynkę, dziecko londyńskiej ulicy. Poznaje przy tym najmroczniejsze zakamarki miasta i panującą tam nędzę.
Tymczasem Stanisław, który ukrył się przed carską policją na Litwie, wplątuje się w romans z żoną swego pracodawcy. Grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo.
Eliza pogodziła się już z myślą, że nigdy go nie zobaczy.
Czy aby na pewno?…
źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Wybrzmiewająca melodią budzących się w sercu uczuć. Wygrywana nutami namiętnych pasji, które stają się nie tylko ulotnym marzeniem, ale i wyraźnym życiowym celem. Osnuta dźwiękami rewolucyjnego chaosu, który wdziera się w samotność dwóch młodzieńczych dusz.
„Preludium” to pierwsza odsłona klimatycznej, wielowarstwowej sagi kostiumowej, którą otulono wiktoriańskim obliczem romantyzmu. Trudno nie zachwycić się finezyjną obrazowością tej kreacji – sensorycznie odmalowane scenerie Warszawy naznaczonej powstańczą zawieruchą oraz przesiąkniętego mglistą aurą Londynu wręcz ożywiają się pod powiekami! To niezaprzeczalnie fascynująca literacka podróż w otchłań historycznych realiów z pierwszej połowy XIX wieku, którą szczodrze okraszono nastoletnimi emocjami – tak poruszająco i wiarygodnie dojrzewającymi na tle upływających lat i dramatycznych wydarzeń. Istna eksplozja głębokich doznań oddanych ujmującą prozą!
W obliczu ogarniającej warszawskie ulice rewolucyjnej gorączki dotąd spokojne życie w luksusie i zbytkach młodej panienki, determinowane miłością do muzyki i imaginacjami o karierze pianistki, ulegnie diametralnej zmianie. Bezwzględny los zmusi ją i jej młodszego brata do opuszczenia rodzinnego domu i udania się w kierunku nieznanego, obcego i wzbudzającego niepokój. Ucieczka zainicjuje panoramę zdarzeń, które pozbawią kilkunastolatków dziecięcej beztroski, wydrą z nich egoistycznych pobudek, za to tchną w ich serca nowe uczucia – zakorzenią w nich troskę, empatię, ale i nieokiełznane miłosne impresje. To właśnie miłowanie drugiego człowieka staje się fundamentem fabularnej ekspozycji, a to elektryzujące oblicze romansu wdzięcznie uzupełniają ujmujące obyczajowe tony oraz barwnie oddana historyczna rzeczywistość iście burzliwego okresu.
Pani Lucyna Olejniczak tworzy gatunkową mozaikę, odbijając w nakreślonych jej fragmentach czarujące światło ludzkich słabości i pragnień, a przy tym wymownie muska warstwę kryminalną, która wizualizuje się we wstrząsających londyńską społecznością, mrocznych incydentach. Czule, z wrażliwością oraz uwagą na nieobliczalne ścieżki nie zawsze łaskawego losu, autorka przywołuje sceny ludzkiego zagubienia, nieszczęścia i bezradności, które dotykają delikatnych strun wzruszenia. I zarazem przyspiesza bicie serca odbiorcy wizją jawnego niebezpieczeństwa, które unosi się nad prozą dnia wykreowanych postaci – tak śmiało ryzykujących, zdeterminowanych, ale przy tym niezaprzeczalnie dojrzałych w swoich trudnych decyzjach. Ta pasjonująca opowieść wciąż trwa, niespiesznie zmierza ku widniejącym w tle wrzosowiskom. Przed Elizą Bielską, ale pewnie także i Stanisławem, jeszcze wiele wyzwań, doświadczeń i przeżyć. Każda odkryta tajemnica, każda bolesna trauma i refleksja to znaczący krok do pozyskania miana „Pani na wrzosowisku” i obnażenia intrygujących sekretów posiadłości w Yorkshire.
Reklama: Prószyński
.jpg)
Komentarze
Prześlij komentarz