„Wieczory na werandzie” - Aga Sotor
Tytuł: Wieczory na werandzie (tom 2)
Autorka: Aga Sotor
Wydawnictwo: Filia
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 16.07.2025
Liczba stron: 352
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 16.07.2025
Liczba stron: 352
Opis książki
Piękna opowieść o nostalgii za minionymi czasami, więziach społecznych i drugich szansach.
Po latach życia w mieście Berenika wraca do rodzinnych Starych Lip, gdzie w odzyskanym domu dziadków próbuje odnaleźć siebie na nowo. Otoczona wspomnieniami i ciszą wsi, zmaga się z samotnością, szukając swojego miejsca w społeczności, która zdaje się ją odrzucać. Z czasem jednak odnajduje nowe pasje, zaskakujące przyjaźnie i... uczucia, które nie dają o sobie zapomnieć.
Czasem największa zmiana zaczyna się od powrotu.
źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Otulająca spokojem, który emanuje z sielskiej aury wiejskich scenerii. Eksplorująca dojmujące oblicze samotności w ukochanym miejscu, w którym należy jednak poukładać codzienność od początku. Z nostalgią traktująca o dawnych uczuciach, które śmiało można zdefiniować na nowo.
„Wieczory na werandzie” to kontynuacja ujmującej swoim emocjonalnym ciepłem opowieści o walce o swoje marzenia, odważnej realizacji pragnień tkwiących na dnie serca i pasjach stających się kierunkiem egzystencjonalnej drogi. W tym fabularnym ujęciu, z czułością i refleksyjnością, Aga Sotor uświadamia, że niekiedy nawet najbardziej upragnione zmiany domagają się dłuższej i cierpliwej do nich adaptacji – niekiedy melancholia wspomnień nie odzwierciedla rzeczywistości, a czas staje się najlepszym remedium na nie do końca satysfakcjonującą prozę dnia. To historia podkreślająca istotę ludzkiej relacji, choćby i nawet niesionych nieświadomie podsycanymi plotkami, oraz kontaktu i bliskości z drugim człowiekiem. Autorka doskonale oddała tę zaciszną, ale przy tym swoiście wścibską naturę społecznych więzi zacieśniających się tak urokliwie w małych wsiach!
Wyczekiwany powrót do miejsca utrwalonego w pamięci jako synonim rodzinnej miłości finalnie staje się dla młodej kobiety słodko-gorzkim doświadczeniem. Odzyskany w Starych Lipach dom wreszcie koi skrywające się w niej emocje po niedawnych rozczarowaniach, ale jednak to nie do końca idylliczny obraz życia, który nieustannie ożywiała w swojej wyobraźni. Samotne wieczory na malowniczej werandzie stają się nośnikiem szalonego i spontanicznego pomysłu, który przywołać ma echo minionych lat, tak wyraziście wizualizujących się z dziecięcego okresu pobytów u dziadków. To doskonały moment na odnalezienie kolejnej pasji, w której nie sposób się nie zatracić, na międzypokoleniowe przyjaźnie, ale i na uczucia wciąż trudne do okrycia kurzem zapomnienia. Wszak pierwsza miłość to najbardziej intensywne doznanie w życiu każdego człowieka!
Tę literacką ekspozycję niespieszności spowija zapach lip, który rozgrzewa zmysły odbiorcy niczym gorąca herbata, a tchnięta w nią tajemnica ze starego dziennika nadaje treści klimatycznej atmosfery. Narracją lekką i czułą, subtelnie muśniętą nienachalnym humorem, Aga Sotor portretuje ludzkie emocje – tak zwyczajnie, prawdziwie i wiarygodnie. Ustrzega przed implikacjami niedomówień, tym samym afirmując szczerą komunikację i konfrontację z bolesnymi słowami innych, a zarazem eksponuje drugie szanse, które czasami stanowią całkiem nowe początki, a nie ciąg dalszy opowieści wcześniej nagle zakłóconej przez los. To piękna, osnuta prozatorską wrażliwością i sensoryczna odsłona powieści obyczajowej, w której fabularne pejzaże zachwycają równie mocno, co skrojone na ich tle wydarzenia! Inspirująca do pozytywnego spoglądania w przyszłość, do zatracania się w teraźniejszości, ale i przebaczenia zanurzonej w dramatach przeszłości.
Reklama: Filia
Komentarze
Prześlij komentarz