Podsumowanie miesiąca - luty 2023
„Paradajs” - Fernanda Melchor
Z wyraźną szczegółowością obrazująca kontrastujące warstwy społeczne. Absorbująca specyficznie ukształtowaną narracją. Z precyzją wnikająca w pragnienia i słabości, które odzwierciedlają fundamentalną przestrzeń dla kreacji zła.
„Paradajs” ewidentnie kusi wymownym tytułem i soczystymi barwami okładki, ale to jej treść szokuje niebanalną koncepcją kompozycji, która dobitnie obnaża mroczne elementu iluzorycznego raju.
„Veronica i pingwiny” - Hazel Prior
Otulająca niezwykle urokliwą osnową, która rozgrzeje nawet najbardziej oziębłe serce. Z pasją podkreślająca istotę dbania o planetę, inspirując do zmian wokół siebie. Napawająca optymizmem, który pozwala dostrzec światło nadziei na tle ponurej codzienności.
„Veronica i pingwiny” to pozbawiona infantylnej materii komedia obyczajowa, która fragmentarycznie zatraca się w ramionach literatury pięknej. Z finezją nakreślona dwugłosowa narracja, wzbogacona wpisami z bloga, stanowi niebywałą ucztę dla zmysłów! 
„Tajemnice z przyszłości” - Mirosława Kareta
Utkana z tajemnic, które niczym całun spowijają skrzętnie skrywane prawdy. Niesiona uczuciem wyzbytym z szaleństwa, ale nasączonym spokojem i bezpieczeństwem. Otulona usilnym pragnieniem odnalezienia własnej tożsamości.
„Tajemnice z przeszłości” to powieść zwieńczająca serię „Wydziedziczone”, z finezją dopełniająca niewyjaśnioną materię z poprzednich tytułów, ale i budująca całkiem nową osnowę. 
„Opowieść mojej mamy. Ocalić rodzinną historię od zapomnienia” - Małgorzata Wryk
Zatrważająca bolesną relacją z czeluści wojennego piekła. Poruszająca dosłownymi obrazami ludzkiego bestialstwa. Odciskająca dotkliwy ślad traumatycznymi przeżyciami prawdziwych ludzkich istnień, których historia, determinowana numerem telefonu, w końcu głośno wybrzmiewa.
„Opowieść mojej mamy. Ocalić rodzinną historię od zapomnienia” to przejmujące świadectwo potwornego okresu w dziejach ludzkości, osadzone na fundamencie konfrontacji autorki z wojennymi i spowitymi iluzorycznym wyzwoleniem wspomnieniami rodziców i rodziny.
„Perfect day” - Romy Hausmann
Z niepokojem obrazująca zatrważające rodzicielskie serce scenerie. Nasączona jawnym mrokiem, który ze śmiałością przenika fabularne meandry. W filozoficznym ujęciu eksplorująca intrygujące pojmowanie śmierci.
„Perfect Day” to, niesiona emocjonalnymi nutami utworu o tym samym tytule, kompilacja enigmatycznego thrillera i powieści kryminalnej. Niewątpliwie ukształtowana przez Romy Hausmann przestrzeń morderczej niewiadomej zaczyna się tam, gdzie większość historii tego gatunku wybrzmiewa już finalnymi tonami.
„Czerwony lotos” - Chris Bohjalian
Napawająca lękiem, obnażając nieustannie możliwe współczesne niebezpieczeństwo. Odważnie eksponująca przestrzeń ludzkich tęsknot. Z brutalnością odzierająca doskonałość z porywów serca.
„Czerwony lotos” to thriller wymownie kuszący liryczną oprawą i pięknym tytułem nasuwającym na myśl obłędne zakątki Wietnamu. Jednak to fabuła nasączona brudnymi sekretami i wyzutymi z mgły niedopowiedzeń prawdami, a przede wszystkim przerażająca finalnie utartym szlakiem zdarzeń, który niewątpliwie może przekroczyć ramy literackiej fikcji i podstępnie przedrzeć się do rzeczywistości.
„Dom po drugiej stronie jeziora” - Riley Sager
Nasączona gęstym i zawiesistym mrokiem, przywodzącym na myśl dno jeziora. Wypełniona osobliwymi obsesjami, które czają się w głębi duszy. Skrywająca niepokojący sekret, którego ujawnienie ostudzi zapał przed spojrzeniem w czeluść mętnej wody.
„Dom po drugiej stronie jeziora” to thriller niespiesznie wikłający odbiorcę w sidła permanentnego zainteresowania. Z wyraźną intencją, Riley Sager łagodnie buduje odczuwalne ciarkami na skórze napięcie – one osiada delikatnie na zmysłach niczym mgła.
„Kot Mali. Wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę” - Mala Kacenberg
Rozbijająca ludzkim okrucieństwem serce na tysiąc odłamków niesprawiedliwości. Zaskakująca odwagą i nieprawdopodobną wolą życia, ulokowanymi w kilkunastoletniej dziewczynce. Rozczulająca miłością futrzanej istoty – jedynej, której można zaufać w obliczu czeluści wojny.
„Kot Mali. Wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę” to niesiona nurtem przejmującego pamiętnika historia, która bezsprzecznie zostanie na dnie serca każdego jej czytelnika.
„Demony Oksytanii” - Tomasz Serzysko
Spowita mrokiem tajemnic, których źródło ulokowano w południowej Francji. Niesiona nurtem enigmatycznej przygody, która odważnie wmanewrowuje w sidła zaintrygowania. Meandrująca zawiłymi ścieżkami brutalnych morderstw, podszytych spiskowymi teoriami.
„Demony Oksytanii” to powieść jawnie kompilująca nuty sensacji z subtelną grozą, świadomie zaakcentowane warstwą historyczną, gdzie literacką fikcję przenikają nici zaistniałych w rzeczywistości materii, które odcisnęły swój trały ślad w dziejach.
„Cień” - Kamila Bryksy
Wzbudzająca gęsto utkany niepokój, sunący po kręgosłupie dreszczem przerażenia. Obnażająca brudne emocje, latami pulsujące żalem pod skórą. Wnikająca w umysł i determinująca niespokojne rozglądanie się wokół siebie.
„Cień” to intensywnie oddziałujący na zmysły thriller psychologiczny, podszyty szaleńczym dramatyzmem, który wznieca u czytelnika sugestywne doznania – swoisty lęk i silnie nurtujące obawy, czy za rogiem nie skrywa się zło w ludzkiej postaci.
„Najbliższa rodzina” - Kia Abdullah
Obleczona płótnem dramatu, niewyobrażalnego dla każdego rodzica. Wybrzmiewająca napięciem i niepewnością, odbijającymi się od ścian sali sądowej. Zatrważająca brutalnie obnażanymi brudnymi prawdami, sukcesywnie zdrapywanymi z rodzinnego oblicza. Warstwa po warstwie.
„Najbliższa rodzina” to przesiąknięty scenicznym tragizmem thriller, który intencjonalnie łączy rozpacz familijnego ogniska z surową scenerią wydających wyrok ławników w sądzie. Wiedziona implikacją krótkiej chwili roztargnienia, historia obrazuje toń bezkresnych emocji, realnie rozdzierających struchlałe serce.
„Cukier na duszy” - Marcin Grzelak
Zamykająca z emfazą w melancholijnym uścisku wspomnień. Przekraczająca odważnie granice emocjonalnej głębi. W finezyjnym ujęciu oddająca bezmiar smutku. Tak jaskrawego smutku…
„Cukier na duszy” to powieść szczelnie osadzona w ramach literatury pięknej. Nieuchwytnej, wypełnionej metaforami, spoglądającej ze śmiałością w czeluść tytułowej duszy.
„Fejm” - Joanna Opiat-Bojarska
Odważnie eksplorująca zakulisowy świat blichtru. Obnażająca naznaczoną brudem naturę ludzką, która budzi się, wyczuwając łatwe do osiągnięcia korzyści. Niesiona nurtem kłamstw, implikujących zatrważające zdarzenia po zgaśnięciu blasku reflektorów.
„Fejm” to thriller intencjonalnie ulokowany w scenerii splendoru, misternie kreowanej egzystencji i panicznie chronionej reputacji – w środowisku filmowym. 
„You'd Be Home Now” - Kathleen Glasgow
Z czułością obnażająca zawiły kontekst uzależnień, które przybierają skrajnie odmienne kształty. Wnikająca w skomplikowany świat relacji młodych osób, zagubionych na deskach spektaklu zwanym życiem. Esencjonalnie akcentująca siłę wsparcia i troski, płynące od drugiego człowieka.
„You’d Be Home Now” to powieść świadomie przekraczająca ramy gatunkowe, wymykająca się definicji literatury młodzieżowej ku istocie uniwersalizmu. Niewątpliwie to historia intencjonalnie skierowana do nastolatków, ale uderzająca w refleksyjne tony również u dorosłego odbiorcy.
„Córki Klanu Jeleni” - Danielle Daniel
Wygrywana melodiami naturalnej miłości i szacunku do natury. Przesiąknięta brutalnym zawłaszczeniem ziem, wyznań i tożsamości. Wywołująca bolesny gniew. Gniew implikowany ludzkim przekonaniem, że wszystko się nam należy.
„Córki Klanu Jeleni” to zaaranżowana przeszywającym smutkiem literatura piękna, utrzymana w ramach literackiej fikcji, jednak inspirowana pamięcią rodzinnej historii Danielle Daniel.
„Gdzie są moje zwłoki?” - Małgorzata Starosta
Obrazująca nieprzeciętny przekrój barwnych postaci. Intrygująca enigmatycznym obliczem martwego ciała, które znika w zaskakujących okolicznościach. Wywołująca na twarzy szczery uśmiech ekscentryczną kreacją żartów.
„Most pomiędzy słowami” - Małgorzata Garkowska
Otulająca z realizmem kreowanymi emocjami, powłóczyście lokującymi się na dnie serca. Poruszająca scenerią iluzorycznej nadziei na wolność, szarą i jawnie nijaką w obliczu nadal odczuwalnego strachu. Budująca trwały most, na fundamencie inspirującego tytułu, między fabułą a jej odbiorcą.
I właśnie dlatego powieść „Most pomiędzy słowami” spowija całun literackiej wyjątkowości. Z niebywałym kunsztem, Małgorzata Garkowska tworzy kompozycję impresyjnie czytelnikowi bliską, w ponurą rzeczywistość Polski Ludowej wplata bowiem nici trosk, problemów, ale i zauważalnych radości, które śmiało przekraczają ramy zdefiniowanego tła historycznego.
„Jak to się stało?” - Anna Karpińska
Przenikająca zawiłą mozaiką rodzinnych stosunków. Obrazująca nieobliczalne ścieżki złośliwego chichotu losu. Obnażająca sekrety, rzucające cień na szczelnie skorelowaną z przeszłością teraźniejszość.
„Jak to się stało?” to powieść nasączona emocjami, z czułością nakreślająca w pełni autentyczne relacje, które stają się fabularną przestrzenią do kreacji osobliwie poplątanych więzi. Niesiona głosem dwóch kobiet, spowitych całunem iluzorycznej pewności słowa przysięgi i pozornie bezwarunkowej miłości, otula życiowym realizmem.
„Nie zabiłam” - Klaudia Muniak
Z intensywnością wikłająca zmysły w sieć enigmatycznych zbrodni. Obrazująca nieprzeniknioną czeluść nowoczesnej medycyny. Zmyślnie mącąca w odczuciach czytelnika, w obliczu zatarcia widocznej granicy między rzeczywistością a iluzją.
„Nie zabiłam” to przemyślany w najdrobniejszych detalach thriller psychologiczny, śmiało wkraczający w realia tajemnic farmakoterapii. Podszyta niepewnością i zawsze niepewnymi efektami, których nigdy nie można szczelnie określić, staje się doskonałą przestrzenią do kreacji fabuły pełnej nieoczywistych zdarzeń i nieobliczalnych zachowań.
Reklama:
- Mova,
- WAB,
- Mando,
- Znak,
- Sonia Draga,
- Lira,
- Mięta,
- Agora,
- Jaguar,
- Flow,
- Prószyński,
- Czwarta Strona Kryminału.
Komentarze
Prześlij komentarz