„Tajemnica siódmej księgi” - Izabela Szylko
Tytuł: „Tajemnica siódmej księgi”
Cykl: Siódma księga (tom 2)
Autorka: Izabela Szylko
Wydawnictwo: Studio O'Rety
Gatunek: literatura przygodowa, literatura sensacyjna
Data premiery: 22.09.2023
Liczba stron: 319
Gatunek: literatura przygodowa, literatura sensacyjna
Data premiery: 22.09.2023
Liczba stron: 319
Opis książki
Bezcenny rękopis siódmej księgi De revolutionibus Mikołaja Kopernika trafia w ręce amerykańskiego miliardera. On również ma istotne powody, by rozwiązać zagadkę manuskryptu. Problem w tym, że tekst jest zaszyfrowany. Jedynie Alicja mogłaby złamać kod, ale zniknęła. Żeby zmusić dziewczynę do współpracy, trzeba ją najpierw odnaleźć. Alicja nie może pogodzić się z utratą rękopisu i zdecydowana jest go odzyskać za wszelką cenę. Nieustannie próbuje rozwikłać szyfr Kopernika, starając się jednocześnie umknąć prześladowcom. Ale jak długo można uciekać?Rozpoczyna się walka z czasem. W tym pojedynku obowiązuje tylko jedna zasada: cel uświęca środki.
Co takiego Kopernik ukrył przed światem? Czy to możliwe, że pozostawił ludzkości jeszcze bardziej rewolucyjne przesłanie, niż to, że Ziemia krąży, a Słońce nie porusza się? Kto pierwszy odkryje jego tajemnicę?
źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Z intensywnością wikłająca w wir szalonej przygody. W sensacyjnym ujęciu przenikająca czeluść intrygującej tajemnicy bezcennego rękopisu. Stanowiąca ekscytującą podróż pod barwnych zakątkach ulokowanych za Atlantykiem.„Tajemnica siódmej księgi” to zanurzona w odmętach niebezpiecznych, ale jakże fascynujących zdarzeń powieść, będąca mariażem tworu wyobraźni oraz historycznej materii, która stanowi bezpośrednią kontynuację narracji kopernikowskiej podjętej w książce „Poszukiwacze siódmej księgi”. Niewątpliwie można dokonać eksploracji tego tytułu bez znajomości poprzedniego tomu, autorka nawiązuje bowiem w treści do wcześniejszych przeżyć bohaterów, aczkolwiek nie warto odbierać sobie doznań, które z pewnością dostarcza pierwsza odsłona. Z dynamizmem i swoistą swadą, które oblekają odbiorcę pajęczyną permanentnej ciekawości, Izabela Szylko skonstruowała niebanalną intrygę, śmiało inspirując się dokonaniami utrwalonego na kartach dziejów ludzkości Mikołaja Kopernika. Przy tym nie stroni od budujących realizm i klimat detali, których kreacja intencjonalnie oddziałuje na wyobraźnię, dając wrażenie aktywnego uczestnictwa w przesączonym ryzykiem pościgu ku prawdzie. To zaaranżowany sekretami o wszechświecie spektakl błyskotliwych przedsięwzięć i podstępnych knowań podszytych chciwością – absorbujący, a jednocześnie pozwalający na swobodny przepływ myśli i niczym nieskrępowany relaks.
Zaszyfrowany manuskrypt staje się tu impulsem do obnażenia ukrytej przed światem zagadki, którą pozostawił po sobie twórca teorii heliocentrycznej i toruński astronom, Mikołaj Kopernik. Skąpana w brawurze, niepokojąca przebiegiem, ale i naznaczona niepewnością finalnego ujęcia, droga do odkrycia znaczenia tytułowej, mitycznej siódmej księgi opiewa w liczne pułapki, fabularne zwroty akcji oraz zaskakujące manewry. Nakreślona na tle obrazowo oddanych, nieustannie zmieniających się scenerii Kanady, Stanów Zjednoczonych i Meksyku, a przy tym rozpiętej między dwiema ostatnimi przestępczej strefy przygranicznej, opowieść portretuje frapujące i charakterne osobowości. Z odczuwalną sugestywnością, Izabela Szylko odmalowuje ludzkie kreacje, nie pozostawiając w tekście luk przypadkowości – każda wzbogaca fundamentalną fabułę swoją historią, pojawiając się na literackiej scenie z konkretnego powodu. Tym samym tworzą one świadectwo kompleksowej, inteligentnie rozpisanej i przemyślanej wymowy tej powieści.
Nie sposób odmówić tej ekspozycji niewymuszonej lekkości i spontanicznego wydźwięku, który doprawdy magnetyzuje! Zajmująca eksploracja, bodaj wpływającej na postrzeganie świata, rewolucyjnej teorii zastanawia w równie wysokim stopniu – pionierska idea staje się tutaj istotna nie tylko dla ogółu, ale również dla jednostki, skrywając w swojej enigmatycznej osnowie esencję afirmacji życia. W prostocie może tkwić sedno mądrości, w wiedzy środek do upragnionego celu, a w nieokiełznanej dociekliwości możliwość jego osiągnięcia – Izabela Szylko kreśli panoramę angażujących incydentów, wyrazistych, a przy tym ekspresyjnych postaci oraz pasjonujących hipotez. Natchniona świadomością bycia cząstką wszechświata i nutami filozoficznych dysput, treść zdecydowanie oswaja strach przed nieuniknionym przemijaniem, gwarantując przy tym dobrą i utrwalającą się w pamięci literacką przygodę.
Książkę możesz kupić tutaj: KLIKNIJ
Reklama: wydawnictwo Studio O'Rety
Komentarze
Prześlij komentarz