„Córka weterynarza” - Barbara Comyns


Tytuł: „Córka weterynarza”
Tytuł oryginalny: The Vet's Daughter
Autorka: Barbara Comyns
Wydawnictwo: Mova
Gatunek: literatura piękna
Data premiery: 27.09.2023
Liczba stron: 208

Opis książki

Wstrząsająca powieść, która skłania do refleksji nad trudnościami życiowymi, a jednocześnie odkrywa siłę, która może tkwić w nas samych i objawiać się w najcięższych sytuacjach.
Ze snu o raju można zostać wyrwanym prosto do piekła.
Życie siedemnastoletniej Alice Rowlands nie jest bajką. Jej ojciec – demoniczny weterynarz – zamiast pomagać i leczyć, więzi i dręczy zwierzęta. Co tydzień odwiedza go chłopak od wiwisekcjonisty – przychodzi po szczenięta, które nie znalazły domu. Czas dziewczyny wypełnia sprzątanie, karmienie i wyprowadzenie menażerii ojca. Uległa chora matka nie ma siły ani odwagi, żeby przeciwstawić się tyranowi. Żyją więc razem w jedynym upiornym domu, którego ściany przesiąknięte są strachem i smutkiem.
Alice, szukając ucieczki od rzeczywistości, coraz głębiej wycofuje się w świat snów. Szuka schronienia we wspomnieniach i fantazjach. Ma wrażenie, że rozkwitają w niej dziwne, okultystyczne moce…
„Córka weterynarza” wciąga od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się aż do ostatniego zdania. Jej tematem jest zło, które może się ujawnić w najzwyklejszym człowieku. Przesiąknięta mroczną baśniowością powieść Comyns to historia o przekleństwach niewinności i świecie zdominowanym przez przemoc.
źródło: Lubimy Czytać

Recenzja

Niesiona głosem złaknionej bliskości i miłości nieszczęśliwej siedemnastolatki. Utkana nićmi rzeczywistości, oddanej nad wyraz obrazowo, oraz subtelnego realizmu magicznego. Kompilująca barwną narrację z emocjonalną głębią, tworzącymi mariaż do cna poruszający.

„Córka weterynarza” to powieść, która zaskakuje już samą treścią wprowadzenia i przedmową autorki – już oba teksty niejako przypominają swoistą powieść. Fundamentalna fabuła portretuje natomiast obszerną znaczeniowo definicję samotności, która niczym całun spowija codzienność straumatyzowanej nastolatki. Dotykając najczulszych strun wrażliwości odbiorcy, Barbara Comyns obrazuje wizję rodzinnego dramatu naznaczonego startą i biernością, która brutalnie ewoluuje w krzywdę, zarazem nieustannie odczuwalną aurą lęku unoszącego się w domu na przedmieściach Londynu. I choć opis sugeruje powieść, w której zaaranżowano spektakl cierpienia zwierząt, to autorka nie nurza się w przybliżaniu ich fizycznej udręki, stwierdza wyłącznie zaistniałe okoliczności, zdecydowanie intensywniej koncentrując się na uwypukleniu zła, które może skrywać się w duszy człowieka.

Niewątpliwie to kompozycja niepozorna w obliczu niepokaźnej liczby stron, ale ewidentnie zanurzona w emocjonujących doznaniach, nieoczywista, odważnie otulona magią o realnej wymowie. I wreszcie pozostawiająca z pustką w sercu oraz chaosem myśli po dotarciu do finalnej przestrzeni. To przede wszystkim historia Alice, stojącej u progu dorosłości dziewczyny, która doświadcza nieuchronnego pożegnania z ukochaną matką, odrzucenia i odmienianego przez wszystkie przypadki poniżenia. Alice, jakby nieobecnej w rzeczywistym świecie, jakby zapomnianej przez wszystkich – wszak już sam tytuł intencjonalnie akcentuje mglistość jej tożsamości, określając ją mianem córki weterynarza. I wtedy senne majaki, osobliwie wdzierające się w namacalną teraźniejszość, stają się nośnikiem upragnionej ucieczki. Jednak prowadzą też do tragedii, która jawnie zatrważa, przy tym pozostawiając lukę niedopowiedzeń do snucia własnych interpretacji.

Barbara Comyns na kartach swojej powieści kontrastuje zachwycające kolorytem, fragmentarycznie wręcz idylliczne scenerie z bezwzględną i bolesną w odbiorze kreacją ludzkiej nieczułości oraz brakiem empatycznych odruchów, która mocno utrwala się pod powiekami. Ta mozaika intryguje, wstrząsa, wreszcie wznieca refleksje, a tym samym tworzy prozę o uniwersalnym charakterze, której przekaz wciąż żywo jawi się w aktualnych realiach. Przesiąknięta baśniowym mrokiem i oniryzmem, osnowa eksponuje bowiem środowisko zdominowane przez nikczemność i wielowarstwową przemoc. Co więcej, świadomość odszukanych w opowieści kwestii biograficznych autorki znacznie intensyfikuje odczucia po lekturze. Metaforyczna, niepokojąco nieprzenikniona i wyzuta z banalności, na kanwie literatury pięknej referuje o sile, która tkwi w kobiecych wizerunkach. To okryta surowością wiwisekcja patriarchatu, nakreślona z poetyckim pięknem, klimatyczną melancholią i dosłownością permanentnego strachu.
Książkę możesz kupić tutaj: KLIKNIJ

Komentarze

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea