Podsumowanie miesiąca - październik 2023
„Hacjenda” - Isabel Canas
Otulająca jawnym niepokojem, który powłóczyście sunie po kręgosłupie czytelnika. Nakreślona z istną finezją, która wznieca literacką rozkosz. Przenikająca barwnie oddane realia Meksyku w okresie zakotwiczonym po wojnie o niepodległość, które tworzą magnetyzujący mariaż z tworem tlącej się wyobraźni.
„Hacjenda” to powieść ulokowana w ramach literatury pięknej, która lirycznie wysublimowaną, niespieszną i zanurzoną w obrazowych metaforach narracją doprawdy zachwyca.
„Córka weterynarza” - Barbara Comyns
Niesiona głosem złaknionej bliskości i miłości nieszczęśliwej siedemnastolatki. Utkana nićmi rzeczywistości, oddanej nad wyraz obrazowo, oraz subtelnego realizmu magicznego. Kompilująca barwną narrację z emocjonalną głębią, tworzącymi mariaż do cna poruszający.
„Córka weterynarza” to powieść, która zaskakuje już samą treścią wprowadzenia i przedmową autorki – już oba teksty niejako przypominają swoistą powieść. Fundamentalna fabuła portretuje natomiast obszerną znaczeniowo definicję samotności, która niczym całun spowija codzienność straumatyzowanej nastolatki.
„Arabskie opowieści 2. Historie prawdziwe” - Tanya Valko
Z wyczuciem przenikająca budzące kontrowersję tradycję i kulturę arabską, które wyraźnie podszyto wiarą muzułmańską. Obrazująca absorbującą codzienność w ulokowanej w Trypolisie polskiej ambasadzie. Przybliżająca mozaikę barwnych osobowości mieszkańców Afryki Północnej – ich przejmujące losy i z autentyzmem oddane emocje.
„Arabskie opowieści 2. Historie prawdziwe” to książka rozpisana z wyczuwalnym szacunkiem do wyznawanej w tym zakątku świata religii, do zakorzenionych w sercu przekonań, wolnych od krzywdy innych sposobów egzystencji.
„Testament dziadka” - Urszula Gajdowska
Przenikająca meandry rodzinnych tajemnic, które oblekają cieniem kolejne pokolenia. Portretująca historyczny klimat XIX-wiecznego Londynu i Królestwa Polskiego. Emocjonująca obliczem ukradkowo oddanej intymności.
„Testament dziadka” to trzeci tom serii oscylującej wokół scenerii Dworku nad Biebrzą. Choć pomiędzy tytułami tkwią nici fabularnych powiązań, to ich przemyślana kompozycja pozwala na swobodną eksplorację wszystkich trzech odsłon.
„Żony z Forest Hill” - Sonia Rosa
Obnażająca mroczne tajemnice skrywane za fasadami okazałych rezydencji. Przenikająca czeluść ludzkiego strachu, który determinuje dojmujące w duszy podejrzenia. Obrazująca małżeńskie dramaty schowane pod płaszczykiem rodzinnej idylli.
„Żony z Forest Hill” to zmyślnie skrojony thriller psychologiczny, który intryguje już samą konstrukcją – od razu bowiem na strony powieści wkrada się przejrzyście oddana tragedia, ale okoliczności śmierci młodej dziewczyny autorka negliżuje stopniowo. I tym samym to kompozycja trzymająca permanentnie w napięciu!
„Sekret pacjentki” - Loreth Anne White
Wnikliwie eksplorująca psychologiczne meandry traumy z dzieciństwa. Eksponująca złożone portrety psychologiczne, które skonstruowano na fundamencie mrocznych sekretów z przeszłości. Utkana nićmi powłóczystej narracji, która w finalnym ujęciu otula się dynamizmem.
„Sekret pacjentki” to historia będąca umiejętnie nakreśloną i doskonale wyważoną kompilacją thrillera psychologicznego i powieści kryminalnej. Inspirując się odmętami autentycznie dokonanej na terenie Kanady zatrważającej zbrodni, Loreth Anne White tworzy własną, nie mniej niewiarygodną w zobrazowanym okrucieństwie narrację.
„Buntowniczki” - Agnieszka Gładzik
Z feministycznym sznytem ukazująca siłę, która tkwi na dnie kobiecej duszy. Dobitnie uświadamiająca nikłą rolę niewiast w drugiej połowie XIX wieku. Obrazująca ekscytujące oblicze intrygujących uczuć i równie zawiłych intryg.
„Buntowniczki” to powieść odważnie przybliżająca barwne losy panien i pań, które śmiało przeciwstawiają się narzuconej im aranżacji życia. Agnieszka Gładzik tworzy panoramę kontrastujących ze sobą wizerunków, zuchwale przenika do przybytków o wątpliwej reputacji, eksploruje zarazem środowisko możnych, ale i eksponuje świat osób zmuszanych do posługi bogatym.
„Morderstwo w świątecznym ekspresie” - Alexandra Benedict
Skrywająca istotne kwestie społeczne pod lekką warstwą literackiej rozrywki. Trzymająca w silnym uścisku napięcia klaustrofobicznie skomponowaną osnową. Śmiało angażująca w zawiłości skonstruowanych zagadek logicznych.
„Morderstwo w świątecznym ekspresie” to błyskotliwa i inteligentnie skrojona powieść kryminalna, ulokowana w okresie obsypanym brokatem i pachnącym piernikami, a właściwie to szkockim tabletem, który zarazem sam w sobie stanowi swoisty przekaz. Zmyślnie i fascynująco, Aleksandra Benedict sugestywnie bawi się bowiem słowami!
„Utkane z miłości” - zbiór opowiadań
Wdzięcznie afirmująca zakorzenienie życia w trwającej teraźniejszości. Z urokiem inspirująca do zmiany swojej ponurej codzienności. Będąca swoistym lustrem, w którego tafli można dostrzec ludzkie radości i smutki.
„Utkane z miłości. 5 opowieści na dobry wieczór” to zbiór oddanych z czułością i pasją opowiadań, które można eksplorować w dowolnej kolejności – wszystkie od razu albo dawkując sobie doznania przez kilka dni.
„Droga Kości” - Christopher Golden
Wzbudzająca dreszcze niepokoju, które suną po kręgosłupie. Wypełniona nieprzeniknionymi zjawiskami paranormalnymi, które spowijają treść mroczną aurą. Przybliżająca historię miejsca, które zapisało się trwale swoim tragizmem w ludzkiej pamięci.
„Droga Kości” to mocna i dosadna w wydźwięku powieść grozy, przeszywająco przerażająca, niestroniąca od zanurzonych w strachu wydarzeń. I tak obficie okraszona enigmatyczną materią czającego się w ciemności zła, która świadomie przekracza ramy namacalnej i empirycznej rzeczywistości.
„Starsza pani z nożem” - Gu Byeong-Mo
W osobliwym ujęciu obrazująca kontrowersyjną kwestię, jaką jest płatne zlecenie zabójstwa. Ze specyficznym urokiem portretująca zuchwale przedzierającą się przez życie staruszkę. Śmiało zwalczająca społeczne stereotypy i eksponująca zapomniane w odmętach codzienności ludzkie sylwetki.
„Starsza pani z nożem” to koreańska powieść z pewnością dziwna w obliczu poruszonej materii zaaranżowanych świadomie morderstw – kompilująca brutalność z ujmującą esencją, która oblewa serce ciepłem.
„O jeden urok za daleko” - Ludka Skrzydlewska
Elektryzująca wyraźnymi uczuciami, które na kartach tego tytułu intensywnie iskrzą. Otulona kapryśną magią, nasączona groźnymi zaklęciami i wiedziona zabójczą zemstą. Obrazująca istotę rodzinnego wsparcia i tak cennej solidarności.
„O jeden urok za daleko” to powieść naznaczona intrygującymi czarami oraz pradawnymi rytuałami, ale przede wszystkim mocno zanurzona w esencji miłosnych porywów serca. Jednak, nad czym mocno ubolewam, znacznie mniej mroczna niż poprzedni tom tego cyklu.
„Gdy powracają cienie” - Aleksandra Gehrke
Angażująca w sieć misternie wykreowanej intrygi skompilowanej z enigmatyczną śmiercią kobiety. Obrazująca społeczne nastroje i nierówności na ziemiach pod zaborem rosyjskim. Otulająca osobliwym, ale jakże porywającym w kryminałach retro klimatem.
„Gdy powracają cienie” to powieść ulokowana w ramach klasycznej odsłony tego gatunku, przy tym zanurzona w politycznej esencji, która tworzy intrygujące tło historyczne, istotne dla kompleksowości tej opowieści.
„Zasłużyć na szczęście” - Anna Karpińska
Z życiowym ujęciem obrazująca historię ludzkich błędów, dramatów i wykradanych losowi chwil szczęścia. Portretująca dwie kobiece sylwetki, których egzystencjalne ścieżki mimowolnie się splatają. Dotykają niezwykle kruchej i delikatnej, zarazem trudnej do nakreślenia literackiej materii – macierzyństwa.
„Zasłużyć na szczęście” to powieść zanurzona w esencji realizmu, do bólu prawdziwa w swojej odsłonie, a przy tym przekonująco oddana – niechybnie wywołująca poczucie, że mogła wydarzyć się naprawdę, tuż obok.
„Ciche cuda. Z zachwytu nad życiem” - Anna H. Niemczynow
Z delikatnością przenikająca zawiłe meandry głębokich emocji. Urokliwie prowokująca do pochylenia się nad kreowanym obliczem własnej codzienności. Wdzięcznie afirmująca życie, przedzieranie się przez nie z ciężkim bagażem radości i smutków.
„Ciche cuda. Z zachwytu nad życiem” to niewątpliwie inna niż wszystkie dotychczas wydane powieści spod pióra Anny H. Niemczynow. Rozpisana z niezwykłą świadomością literackiej intencji, zarazem dla każdego twórcy stanowiąca akt niebywałej odwagi.
„Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł” - Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna
Przenikająca najbardziej barwny okres w dziejach stolicy Francji. Przybliżająca panoramę nietuzinkowych osobowości. Będąca swoistą podróżą w czeluść „pięknej epoki” z przełomu XIX i XX wieku.
„Paryż belle epoque. Sekrety miasta świateł” to wyczerpująco i zajmująco oddana literacka odsłona ożywczego czasu artystycznego, politycznego, naukowego oraz społecznego w mieście stanowiącym prawdziwą europejską metropolię. Nie bez przyczyny Paryż z lat belle epoque określano stolicą mody i mekką twórców – tam tytułowe światła nigdy nie gasły, a życie towarzyskie nieustanne tętniło.
„Kiedy weszłam w twoje życie” - Jojo Moyes
Emanująca kobiecą siłą i niemożliwą do okiełznania odwagą, które latami kryją się uśpione na dnie duszy. Splatająca mieniące się odmiennymi barwami życia ludzkie dramaty. Inspirująca do zmian, do zuchwałej aranżacji prozy dnia od początku, do intencjonalnej walki o swoje szczęście.
„Kiedy weszłam w twoje życie” to powieść głęboko zanurzona w esencji rozterek, problemów dnia codziennego, powolnie klarującej się i niespodziewanej straty oraz permanentnych obaw o niepewne jutro. Ta mozaika melancholijnych, a przy tym prowokujących refleksje elementów naznacza osnowę intensywnie wyczuwalną goryczą.
„Kierunek miłość” - Catherine Walsh
Z czułością otulająca zimowo-świątecznym klimatem, który rozgrzewa duszę. Iskrząca miłosnymi porywami serca, które nie sposób okiełznać rozsądkiem. Akcentująca istotę rodzinnej bliskości, zdecydowanie cennej nie tylko w Boże Narodzenie.
„Kierunek miłość” to powieść, którą można przyrównać do kubka kakao z piankami i nutą chili – ewidentnie smakuje słodyczą, ale i wyczuwalną pikanterią humorystycznej ironii. To mariaż emocji, które tworzą istną mieszaninę wybuchową!
„Raj” - Abdulrazak Gurnah
Absorbująca losami dorastającego chłopca, którego codzienność utkano nićmi samotności. Obrazująca wielowarstwowy i naznaczony surowością portret afrykańskich scenerii. Zachwycająca swoistym pięknem, które tkwi w nakreślonym z emfazą smutku niechcianych zmian.
„Raj” to powieść realnie oddana, wyzuta z oczywistości, na swój sposób niebanalna i pod powłoką nieokrzesanej dzikości, bezwzględności, a nawet okrucieństwa męskiego świata skrywająca feerię głębokich emocji.
„Na białym koniu” - Adam Dzierżek
Szokująca najmroczniejszym obliczem ludzkiej natury. Wzbudzająca dreszcze niepokoju, które zuchwale suną po kręgosłupie czytelnika. Spowijająca gęstym i dusznym klimatem, który wyczuwalnie przenika fikcyjne scenerie, ale i dusze bohaterów.
„Na białym koniu” to mocna w wymownie, niestroniąca od dosłowności oraz skąpana w brutalnych aktach przemocy powieść z elementami gore, której tło wyjaskrawiono krwawą posoką.
„Gościni” - Marcin Napiórkowski
Osnuta wyraźnie wyczuwalną prowincjonalną aurą małego miasteczka. Będąca swoistą podróżą w czeluść ludzkich pragnień i lęków. Akcentująca cienie współczesności, które nakrywają całunem planowaną skrupulatnie codzienność, a tym samym prowokująca do rozmyślań o towarzyszących człowiekowi technologiach.
„Gościni” to powieść zaledwie subtelnie muskająca gatunkowe podwaliny horroru, mocno zakorzeniona w materii lokalnego folkloru, a zarazem osadzona na fundamencie bajanej ustami starszej kobiety opowieści.
„Dom soli i łez” - Erin A. Craig
Zanurzona w mrocznych cudach, otulona wyczuwalnym zapachem soli, emanująca gęstym niepokojem. Przenikająca odmęty niebezpiecznych pragnień, które dusznością obezwładniają umysł. Sensorycznie obrazująca świat wytwornych, pełnych przepychu balów na tle nadmorskich scenerii.
„Dom soli i łez” to zatrważająca powieść inspirowana utrwaloną w klasycznym ujęciu baśnią braci Grimm. I właśnie ta pomroczona baśniowość stanowi fundament historii dwunastu sióstr.
„Cena wolności” - Barbara Wysoczańska
Eksponująca niesamowitą siłę, która drzemie w niepowstrzymanych kobiecych kreacjach. Przenikliwie definiująca okowy, które krępują zwykłą codzienność, ale i struchlałe serce. Inspirująca nieokiełznanym hartem ducha, waleczną postawą i wyraźną intencją do zainicjowania zmian – w egzystencjalnym otoczeniu i w swoim wnętrzu.
„Cena wolności” to powieść do głębi poruszająca, emanująca bowiem trudami życia w zaborze rosyjskim, które w kompilacji z nierozpieszczającą prozą dnia, nieustannie wypełnioną lękiem i oczekiwaniem, wyzuwają z nadziei na lepsze jutro.
„Na własnym podwórku” - Weronika Masny
Obrazująca na wskroś toksyczne relacje, które zatruwają codzienność całej rodziny. Przenikająca meandry rozpaczy, która powinna rozdzierać struchlałe serce matki. Uświadamiająca istotę dziecięcych doświadczeń, które cieniem nakrywają dorosłą już egzystencję.
„Na własnym podwórku” to absorbujący dramat, który zabarwiono elementami thrillera psychologicznego. Co więcej, intencjonalnie pozbawiony kryminalnego śledztwa, dokonujący bowiem wiwisekcji iście patologicznej rodziny – iluzorycznie doskonałej, z zewnątrz opiewającej w materialne bogactwa, w czeluści z pewnością niekochającej się i nieszczęśliwej.
Reklama:
- Mova,
- Prószyński,
- Szara Godzina,
- Filia,
- Mando,
- Kobiece,
- Literackie,
- Aleksandra Gehrke,
- Luna,
- Rebis,
- Znak,
- Poznańskie,
- Initium,
- Feeria,
- Weronika Masny.
Komentarze
Prześlij komentarz