„Nikomu nic nie mów” - Dagmara Leszkowicz-Zaluska

Patronat medialny BooksCatTea
Tytuł: Nikomu nic nie mów
Autorka: Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Wydawnictwo: Prószyński
Gatunek: literatura obyczajowa, powieść historyczna
Data premiery: 19.11.2024
Liczba stron: 392

Opis książki

Jaką cenę trzeba zapłacić za miłość?
Rok 1967. Dwudziestoletnia Tonia Gollab przylatuje na kilka dni z Londynu do Poznania, by jako stażystka polskiej sekcji BBC zrealizować materiał o Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jest to jej pierwsza wizyta w kraju, którego nie pamięta, wyemigrowała bowiem wraz z rodzicami we wczesnym dzieciństwie.
Na prośbę wuja dziewczyna przewozi z Warszawy do Poznania plik dolarów, które ma dostarczyć do Okrąglaka Czesławowi Krawczykowi, poznańskiemu prywaciarzowi. Tam poznaje chłopaka, Witka Kosińskiego, studenta polonistyki, na co dzień zaangażowanego w podziemie antykomunistyczne. Zakochana dziewczyna porzuca wygodne życie w Londynie i zostaje w Polsce, wiążąc szczęśliwie z ukochanym „koniec z końcem za te polskie dwa tysiące”.
Z biegiem dni kraj jej rodziców obnaża przed nią swoje najgorsze oblicze, które ma twarz brudnej propagandy, antysemityzmu, Służby Bezpieczeństwa oraz wiecznej inwigilacji.
Tym samym, za sprawą swojego narzeczonego, Tonia Gollab staje się mimowolnym świadkiem – a później uczestnikiem – jednych z ważniejszych wydarzeń w historii XX-wiecznej Polski.
Wydarzeń, które na trwałe przemeblowały obraz społeczno-polityczny kraju, a ich skutki odczuwane są po dziś dzień.
Czy Tonia będzie gotowa zapłacić wysoką cenę za miłość?
źródło: Lubimy Czytać

Recenzja

Z pasją i rzetelnością odzwierciedlająca społeczno-polityczne realia historyczne. Wybrzmiewająca młodzieńczą determinacją w odważnym i otwartym domaganiu się szacunku oraz zmian. Odmalowująca obraz miłości, której cena może stać się boleśnie dotkliwa.

„Nikomu nic nie mów” to powieść obyczajowa ze szczyptą emocjonującego romansu, którą osnuto w historycznych dekoracjach lat 60. Z wrażliwością, ale i wyczuwalną fascynacją, Dagmara Leszkowicz-Zaluska konfrontuje barwne szaleństwo tego okresu, muskając obowiązującą modę, muzyczne inspiracje i fundamentalne w tamtym okresie trendy, z ponurą szarością codziennej egzystencji pod presją nieustannej inwigilacji władzy. To opowieść nakreślona intrygującymi kontrastami między prozaicznością w kraju przesiąkniętym obślizgłą propagandą a intensyfikującą się barwną kreatywnością i metamorfozą kultury, na których tle skrojono ujmującą romantyzmem historię o uczuciu podszytym jawnym ryzykiem.

Choć to treść kontynuująca dalsze losy bohaterów z książki „O nic nie pytaj”, zaaranżowana dwadzieścia lat po tamtych wydarzeniach, to swobodna do eksploracji bez znajomości poprzedniego tytułu. W tym ujęciu w meandry polityczne uwikłano córkę pary, której porywy serca poddano próbie we wcześniejszej odsłonie. Kilka dni dla dwudziestoletniej dziewczyny, która powraca do kraju zatartego w dziecięcej pamięci, stają się nie tylko możliwością zdobycia zawodowego doświadczenia, ale ostatecznie również impulsem do porzucenia swojego brytyjskiego życia na emigracji i stałego powrotu do ojczyzny rodziców. By odkryć rodzinne tajemnice, by zrozumieć swoją tożsamość, by zakosztować miłości, która zawładnęła sercem w tak krótkim czasie. Rzeczywistość okrutnie wydziera z niej entuzjazm, jej nowa codzienność to bowiem obcowanie z bezwzględnym obliczem zaledwie iluzorycznie wolnego kraju, bez dotychczasowych wygód. Za to z ukochanym u boku, który staje się jej kwintesencją szczęścia.

Trudno nie docenić wiarygodnie i przekonująco zainscenizowanych kadrów społeczno-politycznych incydentów, które odcisnęły wyraźny ślad na dziejach XX-wiecznej Polski. Autorka przywołuje atmosferę permanentnego niepokoju, która spowijała działalność antykomunistycznego podziemia, a przy tym eksponuje społeczne podziały oraz eskalujące nastroje niezgody na narastające represje, wzmożoną cenzurę i ograniczenia zdefiniowane w antysemickich aktach uprzedzeń. Przedziera się finalnie przez burzliwe sceny studenckiego buntu w poznańskiej scenerii, którego protestowe implikacje bezpośrednio oddziałują na przyszłość Toni i Witka. To treść o impulsywnych doznaniach, harcie ducha i niezłomności, ale i o szczerych uczuciach, nad którymi unosi się widmo niebezpieczeństwa. O miłości, dla której nie istniały żadne wytyczone granice. Dostarczająca całej palety emocji, będąca wartościowym źródłem wiedzy o istotnych zdarzeniach historycznych, finalnie szokująca i pozostawiająca z niemym oczekiwaniem na dalszy ciąg – być może przybliżający oblicze kraju za kolejne dwadzieścia lat?
Książkę możesz kupić tutaj: KLIKNIJ
Reklama: Prószyński

Komentarze

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea