„Przepaść” - Robert Harris
Tytuł: Przepaść
Tytuł oryginalny: Precipice
Autor: Robert Harris
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: thriller szpiegowski, powieść historyczna
Data premiery: 09.04.2025
Liczba stron: 480
Gatunek: thriller szpiegowski, powieść historyczna
Data premiery: 09.04.2025
Liczba stron: 480
Opis książki
Świat na krawędzi wojny. Romans na granicy skandalu.Porywająca powieść o polityce i władzy.
Lato 1914 roku. Świat zmierza ku katastrofie.
W Londynie dwudziestosześcioletnia Venetia Stanley – sprytna, znudzona i nieostrożna arystokratka – nawiązuje romans z pięćdziesięciodziewięcioletnim premierem H.H. Asquithem, mężczyzną ponad dwukrotnie od niej starszym. Kochanek pisze do niej obsesyjnie, dzieląc się najbardziej delikatnymi – i ściśle tajnymi – sprawami państwowymi.
Podczas gdy Asquith mimowolnie prowadzi kraj ku wojnie z Niemcami, młody oficer wywiadu zostaje przydzielony do zbadania wycieku ściśle tajnych dokumentów. To, co dotąd było skandalem obyczajowym, okazuje się zagrożeniem bezpieczeństwa państwowego, które może wpłynąć na decyzje polityczne i zmienić bieg historii.
Robert Harris jak zwykle po mistrzowsku łączy fakty historyczne z fikcją literacką, tworząc pełną napięcia i rozgrywek politycznych, ekscytującą fabułę.
Do romansu, który połączył Herberta Asquitha z Venetią Stanley, doszło naprawdę. W latach 1914 i 1915, w których rozgrywa się akcja książki, Asquith stał się od niej całkowicie zależny. Kochanka zachowała 560 listów od zauroczonego premiera, do wielu z nich załączono tajne rządowe telegramy i raporty. Robert Harris czerpie z nich obficie, pogłębiając za sprawą swojej opowieści naszą wiedzę o historii, ujawniając słabości, a także mocne strony człowieka, który przewodził Wielkiej Brytanii 110 lat temu, na początku I wojny światowej. A także ukazując Venetię Stanley jako jedną z najbardziej wpływowych kobiet w dziejach Wysp.
źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Obrazująca żarliwe uczucie, które staje się emocjonalnym uzależnieniem. Eksplorująca polityczne machinacje w przededniu Wielkiej Wojny. Podkreślająca ludzkie słabości, które sukcesywnie nabierają niebezpiecznego wymiaru dla całego brytyjskiego społeczeństwa.
„Przepaść” to powieść historyczna z finezją wnikliwej narracji splatająca prawdziwe wydarzenia z literacką fikcją, którą zarazem ulokowano w ramach thrillera szpiegowskiego. Przekonującego wydźwięku treści nadają epistolarne fragmenty, w których Robert Harris eksponuje nie tylko wiadomości będące wytworem jego fantazji, ale i te całkowicie autentyczne. W osnowie zamieszczono bowiem listy, które stają się świadectwem skandalicznego romansu okrytego sugestywnym milczeniem otoczenia. Ta kompozycja prozatorska to nie tylko nakreślona z absorbującą drobiazgowością w opisie miejsc, zdarzeń i realnych wizerunków wizja brytyjskiej władzy w okresie przedwojennego chaosu. To przede wszystkim oblicze zakazanych uczuć, z których emanuje osobliwość, infantylność oraz trudna do uargumentowania uległość – finalnie eskalująca w swoiste zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Dwudziestosześcioletnia Venetia Stanley i pięćdziesięciodziewięcioletni Herbert Henry Asquith – trudno o bardziej niezrozumiałą miłosną zależność jak ta, która wytworzyła się między beztroską arystokratką a premierem Wielkiej Brytanii. Budując napięcie i wyczuwalnie elektryzując doznaniami, Robert Harris ożywia na kartach swojej powieści tę wyraziście utrwaloną w dziejach przeszłości relację, w której obsesja jawnie miesza się z intymną fascynacją. Przedziera się przez obnażane w sekretnych listach drażliwe sprawy państwowe, którymi dojrzały polityk u szczytu władzy dzieli się ze swoją młodszą oblubienicą. Na tle historycznych realiów Wielkiej Brytanii, uwikłanej w polityczne meandry oddziałujące na losy europejskiego konfliktu zbrojnego, barwnie odmalowuje portrety psychologiczne zauważalnie słabego mężczyzny, tak bardzo przytłoczonego swoimi powinnościami wobec społeczeństwa, oraz kobiety, która mimochodem staje się nie tylko jego emocjonalną ostoją, ale i najbardziej świadomą katastrofalnej sytuacji w kraju osobą.
Ta opowieść iście ekscytuje, ale w tak samo intensywnym ujęciu zatrważa. Autor śmiało wykorzystuje potencjał tych niezdrowych stosunków, które zaistniały w dziejach ludzkości, z fabularnym rozmachem ubarwiając niezaprzeczalny obłęd zmysłów. Jednak przy tym wzbogaca treść szpiegowskimi akcentami rozmyślnie urzeczywistnionymi w aktach wywiadowczych fikcyjnego oficera, którego intencją staje się podążanie za prawdą o wycieku tajnych dokumentach wagi państwowej. W ten sposób Harris nie tylko przywołuje historyczne fakty zanurzone w wyimaginowanych przez siebie emocjach, ale też snuje o potencjalnych implikacjach tej ryzykownej relacji, udowadniając ukradkowo swój twórczy kunszt w kompilacji prawdy i własnych wyobrażeń. Dokonuje wiwisekcji ludzkich pragnień i potrzeb, angażuje swoją narracją w przebrzmiałe incydenty, niespiesznie traktuje o budzącej się niezależności, którą tłumiono więzami toksycznych uczuć. Uwypukla nie tylko świat stający niespodziewanie nad krawędzią tytułowej przepaści, ale także impresje istotnego dla brytyjskiej polityki człowieka, którego działania przesiąknięte lekkomyślnością i niedyskrecją wiodą wszystkich nad jej skraj.
Reklama: Albatros
Komentarze
Prześlij komentarz