„Ostatni nokturn. Pani na wrzosowisku” - Lucyna Olejniczak
Patronat medialny BooksCatTea
Tytuł: Ostatni nokturn
Cykl: Pani na wrzosowisku (tom 2)
Autorka: Lucyna Olejniczak
Wydawnictwo: Prószyński
Gatunek: literatura obyczajowa, powieść historyczna
Data premiery: 22.04.2025
Liczba stron: 448
Gatunek: literatura obyczajowa, powieść historyczna
Data premiery: 22.04.2025
Liczba stron: 448
Opis książki
Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie podczas Powstania Listopadowego oraz w wiktoriańskiej Anglii. Główna bohaterka, młoda pianistka Eliza Bielska, zostaje zmuszona do wyjazdu z atakowanej przez carskie wojska stolicy do Anglii. Po licznych perypetiach opuszcza Londyn, by zamieszkać w rezydencji na wrzosowiskach w Yorkshire. Okazuje się, że posiadłość i jej mieszkańcy skrywają mroczne tajemnice. Eliza musi wiele doświadczyć, nim stanie się prawdziwą „Panią na wrzosowisku”.Życie Elizy w Londynie zaczyna się komplikować. Młoda kobieta traci pracę, a stryj Karol bankrutuje. Do tego uratowana przez nią Nelly ucieka ze szkoły przed ukrywającym się tam mordercą kobiet i ślad po niej ginie. Nawet spotkanie po latach z bratem wzbudza niepokój Elizy. Dziewczyna instynktownie wyczuwa zbliżające się kłopoty.
I właśnie wtedy, w najtrudniejszym okresie jej życia, nadchodzi miłość, o której od dawna marzyła.
Eliza wychodzi za mąż i wraz z mężem przenosi się do Yorkshire, żeby tam zostać „Panią na wrzosowisku”. Wydawałoby się, że teraz już nic nie może zmącić jej szczęścia…
źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Przenikająca młodzieńczą żarliwość w konfrontacji z prozą dnia. Barwnie odmalowująca historyczne realia, które ożywiają się sensorycznie w wyobraźni. Obnażająca rozczarowujące zawirowania miłosnych porywów serca.
„Ostatni nokturn. Pani na wrzosowisku” to druga odsłona oddanej z prozatorskim kunsztem i plastyczną wiarygodnością w przywoływaniu przebrzmiałych wydarzeń powieści kostiumowej o rodzeństwie, które Powstanie Listopadowe zmusza do opuszczenia warszawskich włości i zasmakowania goryczy dorosłego życia w pojedynkę. Na tle wiktoriańskiej Anglii, nieco surowej w aranżacji, ale przekonującej w tak nakreślonym portrecie, Lucyna Olejniczak traktuje o utraconych pasjach, przywilejach i zbytku, których stratą naznacza dwa młode wizerunki. Nieco jeszcze pogubione w meandrach dojrzałości, ale zuchwale podejmujące się starcia z wizją trudnej codzienności – z dala od domu, bez swojej obecności, w miejscu obcym i nieznanym. W tym fabularnym ujęciu autorka nie szczędzi im bolesnych doznań, moralnych dylematów do podjęcia, ale i ryzykownych w swoich implikacjach wyzwań od losu. Zarazem uczucia młodej kobiety wypełnia ukradkowo, a przy tym niespiesznie budzącymi się miłością oraz pożądaniem.
Dla Elizy i Stanisława Bielskich to czas nie tylko emocjonalnej burzy i niepewnej przyszłości na skutek intensyfikujących się problemów finansowych, ale też mrocznych tajemnic, które podstępnie zakorzenią się w ich teraźniejszej rzeczywistości. Ich droga do szczęścia staje się zauważalnie wyboista oraz obfita w dramatyczne doświadczenia. I choć przyszłość brata spowija ciemna aura słabości, pragnienia szybkiego wzbogacenia się i skutecznego umknięcia przed karą za najbardziej haniebny czyn, tak egzystencję jego siostry w końcu rozświetla promień majaczącej na horyzoncie radości. Aż chciałoby się rzecz, że wszystkie drogi prowadzą do Yorkshire, na malownicze wrzosowiska. Jednak ulokowana w ich czarującej przestrzeni rezydencja skrywa swoje ponure sekrety podszyte wymowną zmową milczenia jej mieszkańców…
Ta literacka kompozycja to nie tylko ostra niczym fotografia ekspozycja obyczajowo-historycznych wydarzeń! Lucyna Olejniczak subtelnie musnęła swoją treść romansem i śmiało tchnęła w nią kryminalne tony, nadając jej tym samym wyrazistego i ekscytującego wymiaru. Niejako ta opowieść wręcz wybrzmiewa przy tym nutami muzyki klasycznej, wyczuwalnie emanuje z niej bowiem płomienna potrzeba tworzenia i ożywiania melodii, namiętna żądza atencji i artystycznego poklasku. Z wnikliwością eksploruje też społeczne nastroje epoki, ukazując kontrast między realiami życia walczących każdego dnia o przetrwanie na tym bezwzględnym, skorym do wyzysku słabszych i niewinnych świecie a tych rozsmakowujących się w jego dobrodziejstwach, swawolnych i iście beztroskich. To wielowarstwowa fabuła emocjonująca determinacją, odwagą i niezłomnością, które pęcznieją w młodzieńczych duszach, usilnymi próbami zaadaptowania się w rzeczywistości determinowanej nieustannymi wyrzeczeniami, niepewnością, aż wreszcie nurtującymi niedopowiedzeniami. Być może za podarowanym z miłością utworem tkwi wstrząsająca prawda… Z utęsknieniem będzie się oczekiwać jej rozwikłania na kartach kolejnego tomu tego wrzosowego cyklu!
Reklama: Prószyński
Komentarze
Prześlij komentarz