„Słowiańskie serce” - Anna Krzysteczko
Patronat medialny BooksCatTea
Tytuł: Słowiańskie serce
Autorka: Anna Krzysteczko
Wydawnictwo: Szara Godzina
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 17.10.2024
Liczba stron: 368
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 17.10.2024
Liczba stron: 368
Opis książki
Polska, XIII wiek. W sercu Żywiecczyzny mieszka Sambor, charyzmatyczny zakonnik, który dzięki bogatej wiedzy medycznej i altruizmowi cieszy się poważaniem wśród okolicznej ludności. Pewnego dnia ratuje życie młodej dziewczyny i noworodka. Ten szlachetny uczynek wywołuje lawinę nieoczekiwanych wydarzeń, a bogobojny medyk staje przed nie lada wyzwaniem. Kim jest Żywka i jaka tajemnica stoi za jej pojawieniem się pod kapliczką Świętego Krzyża? Co łączy dziewczynę z rycerskim rodem herbu Przedświt? Słowiańskie serce to pełna zwrotów akcji powieść historyczno-obyczajowa z wątkiem miłosnym. Anna Krzysteczko snuje barwną opowieść o ludziach, których losy wyznaczane są przez wielkie namiętności, niebezpieczne intrygi oraz słowiańskie obrzędy i zwyczaje.źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Z pasją osnuta słowiańskim klimatem, który nadaje treści tajemniczej wymowy. Przenikająca skomplikowane ludzkie relacje, w które tchnięto niewinne półprawdy, ale i świadomie bolesne kłamstwa. Eksponująca wielkie namiętności, które niespiesznie wiodą ku zatraceniu.
„Słowiańskie serce” to powieść obyczajowa, która swoim historycznym ujęciem wiarygodnie ożywia scenerie Żywiecczyzny z XIII wieku. I zarazem to kreacja przesiąknięta miłosnymi zawirowaniami, porywami serca, ale i potrzebami cielesnej rozkoszy, które często stają się impulsem do nieprzemyślanych decyzji, a w konsekwencji do dramatycznych incydentów. To również opowieść podszyta podstępnymi intrygami, zmyślną manipulacją i niedopowiedzeniami, które nieustannie tlą się w myślach, uwierają w duszy, a w końcu obnażone dojmująco ranią. Z wyczuwalną fascynacją regionalną historią Żywiecczyzny, Anna Krzysteczko tworzy mozaikę barwnych emocji, panoramę sensorycznie oddanych zdarzeń oraz obraz zawiłych stosunków rodzinnych, które wdzięcznie spowija lokalną atmosferą.
Nieprzewidywalny los albo utrwalone w gwiazdach przeznaczenie – trudno orzec, co splata losy zakonnika z medycznym doświadczeniem i wycieńczonej dziewczyny z noworodkiem w ramionach. Sambor i Żywka – to właśnie ich opowieść stanowi fundament tej fabuły. Ich skrywane na dnie duszy sekrety, determinowane przez życie wyzwania i tłumione w sercu obawy skomponują oblicze uczuć szczerych, przekonujących, ale permanentnie niepewnych i poddawanych próbie. Narracją oddającą nastrój tamtych realiów, autorka odmalowuje prozaiczną codzienność, w której nadal wykorzystuje się pradawne obrzędy i pogańskie zwyczaje, ale to przede wszystkim ludzkie pragnienia, słabości i uległości nadają treści autentyczności, a zarazem również ekscytującego dla odbiorcy wydźwięku.
To proza z subtelnością przekraczająca granice wytłumaczalnych zjawisk, przywołująca senne mary, balansująca między nocnymi majakami a jawą, traktująca o niepokojących słowiańskich demonach oraz nieprzeniknionych bóstwach. Tym samym nie do końca oczywista, nurtująca i niezaprzeczalnie niebanalna w aranżacji wydarzeń na ziemiach Żywiecczyzny. Piórem debiutanckim, ale śmiałym, twórczym i rzetelnie nakreślającym historyczne dekoracje polskiej przestrzeni z XIII wieku, Anna Krzysteczko zapewnia czytelnikowi utrwalającą się w pamięci intensywnymi impresjami podróż literacką, dostarczając mu nie tylko rozrywkowych wrażeń, ale też wartościowej wiedzy regionalnej. I przy tym to przygoda, która wciąż trwa, finalne kadry stanowią bowiem punkt wyjścia do dalszego snucia tej opowieści – jakże klimatycznej, przyjemnie swojskiej, z zapałem porywającej w czeluść sekretów żarliwego miłowania i obsesyjnej nienawiści.
Reklama: Szara Godzina
Komentarze
Prześlij komentarz