Podsumowanie miesiąca - wrzesień 2022



„Wybór matki” - Małgorzata Garkowska

Tkana niespiesznie, ale w sposób wyraźnie nasączony barwnymi emocjami, obnażająca trudne do wyartykułowania słowami pokłady matczynej siły, akcentująca codzienność na tle iluzorycznego końca wyniszczającej wojennej zawieruchy. „Wybór matki” to kompozycja skompilowana z subtelnych słów, tworzących wręcz malownicze dla wyobraźni zdania, które przybierają postać treści także dosadnie obrazowej, odciskającej bolesny ślad na emocjonalności odbiorcy.

„Spirytystka” - Max Czornyj

Szalenie fascynująco skrojony motyw śmierci, niebanalnie wykreowani bohaterowie, wzbudzająca dreszcz niepokoju kryminalna układanka – nietuzinkowa kompilacja fabularnych elementów do głębi zatrważa, ale również w przyjemny sposób intryguje.

„Szklany dom” - Eve Chase

Na wskroś tajemnicza, klimatyczna i nasączona nostalgią, obrazująca osobliwy portret rodzinnych powiązań, przenikająca wyraźnie wyczuwalnym na skórze napięciem, utrzymującym się jaskrawie do ostatniej strony.

„Nie rób scen, Flora” - Martyna Pustelnik

Szalona w doznaniach, nieprzewidywalna w osobliwości zdarzeń i uroczo pikantna w fabularnej mieszaninie poruszonych tematów. „Nie rób scen, Flora” to debiutancki spektakl literacki, który błyskotliwie zaskakuje niebanalnym charakterem i wyraźnie wyczuwalną pasją. To powieść o realnie zauważanym sznycie komediowym, która odzwierciedla remedium na smutki dnia codziennego.

„Podróż nieślubna” - Christina Lauren

Perfekcyjnie obrazująca skalę nieporozumień wynikających z niedomówień, niezwykle uroczo oddana wizja uczucia, nabierającego intensywności na tle hawajskiego raju na ziemi, będąca przyjemnym przedłużeniem wakacyjnej aury, gdy widok za oknem zaczyna spowijać jesienna atmosfera. „Podróż nieślubna” to kreacja nasączona ironią, uszczypliwymi żartami i sporą dozą dowcipnych igiełek, które wywołują permanentny uśmiech na twarzy czytelnika.

„Wyspa zaginionych drzew” - Elif Shafak

Nieskazitelnie pięknie nakreślona, odbijająca światło niczym tafla Morza Śródziemnego, z całą pewnością możliwa do pokochania już po kilku poetyckich zdaniach, obrazująca wielką miłość na tle podziałów, zakazów i obwarowań. „Wyspa zaginionych drzew” to książka, która zachwyca barwnym obliczem cypryjskiej fauny i flory, równie świadomej, odczuwającej oraz naznaczonej kolejami losu jak gatunek ludzki, ale także zatrważa kontrastującym portretem wojny domowej, nasączonym bólem, strachem i permanentną niepewnością tła historycznego.

„Adela nie chce umierać” - Aga Antczak

Rozpaczliwie przywołująca głęboko zakorzenione w duszy bolesne przeżycia, emocjonalnie bolesna w nakreślonym monochromatycznym kolorem widmie obozowej czeluści, odziana w niezwykłą wrażliwość, której sukno poruszająco otula. „Adela nie chce umierać” to książka o dyferencyjnym obliczu uczuć, konfrontująca miłość, jako poczucie wzniosłości, piękna, napawające siłą, z jej genezą – odmiennie naznaczoną złem, nienawiścią i dehumanizacją.

„Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia” - Philip Reeve

Stanowiąca sentymentalny powrót do lat dzieciństwa dla dorosłego czytelnika i niezwykłą przygodę literacką dla młodszego, rozbrzmiewająca szumem morskich fal i roztaczająca zapach ziemi, oplatająca zmysły mokrymi wodorostami. „Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia” to powieść emanująca urokiem, ale i naznaczona mroczną aurą, lekka i przyjemna, ale również skrywająca pod osnową szmaragdowo-turkusowej scenerii, wybuchające z intensywnością w wyobraźni wartościowe prawdy.

„Wciąż pod wiatr” - Aneta Krasińska

Tatuująca pod powiekami oblicze bestialskiego procesu dehumanizacji, rozbrzmiewająca dławiącymi niemym szlochem ludzkimi tragediami, będąca świadectwem kontrastu między wyzutymi z człowieczeństwa postawami a bezinteresowną dobrocią, przywracającą wiarę w niezmąconą ideologiami naturę człowieka.

„Narzeczona z powstania” - Magda Knedler

Oddana z niezwykłą intymnością, czułością i bliskością, naturalnie wypełniająca myśli na bardzo długi czas, emocjonalnie przeszywająca i zatrważająca. „Narzeczona z powstania” to powieść wnikająca w sam środek duszy, intencjonalnie dławiąca ludzkim bestialstwem i świadomością, że fabuła w pełny sposób wysuwa się poza ramy fikcji literackiej.

„Wybór sióstr” - Kate Hewitt

Obrazująca permanentny strach, stający się nieodzownym towarzyszem codzienności, obnażająca wyniszczającą duszę nienawiść, portretująca kontrastujące ze sobą oblicza miłości. „Wybór sióstr” to powieść niespiesznie tkana na tle narastających nacisków nazistowskiej ideologii, osadzanych seriami na ziemie austriackie.

„Wyśnione szczęście” - Kristin Hannah

Obrazująca permanentny strach, stający się nieodzownym towarzyszem codzienności, obnażająca wyniszczającą duszę nienawiść, portretująca kontrastujące ze sobą oblicza miłości. „Wybór sióstr” to powieść niespiesznie tkana na tle narastających nacisków nazistowskiej ideologii, osadzanych seriami na ziemie austriackie.

„Pani K.” - Marta Knopik

Nieobliczalna w przebiegu fabularnych zdarzeń, zachwycająca nieuchwytną wielowymiarowością, przyjemnie niepokojąca klaustrofobicznym wydźwiękiem. „Pani K.” to kreacja wolna od oczywistości, intencjonalnie wymykająca się wszelkim ramom, świadomie przekraczająca granice klarownej literackiej wizji.

„Szkoła niemieckich narzeczonych” - Aimie K. Runyan

Podkreślająca nadzwyczajną siłę kobiecej przyjaźni, akcentująca hart ducha i niezłomność charakteru, tkwiące w bezbronnym, delikatnym ciele, obrazująca rolę przedstawicielek płci pięknej w nazistowskim Berlinie. „Szkoła niemieckich narzeczonych” to powieść utkana na fundamencie kontrastów, które okryte całunem iluzorycznej powierzchowności, skrywają równie zniewolone okowami ideologii losy bohaterek.

„Uciekłem z getta” - John Carr

Odczuwalnie nieprawdopodobna w przebiegu zdarzeń, ale w pełni autentyczna, mimowolnie łamiąca serce sportretowanym okrucieństwem, poruszająca przyspieszonym procesem dojrzewania, niezbędnym, by przetrwać. „Uciekłem z getta” to całkowicie wykraczająca poza granice fikcji literackiej historia drogi nastoletniego chłopca do dorosłości, tym samym z łódzkiego getta, jawiącego się jako piekło na ziemi, ku poczuciu wolności i bezpieczeństwa, spisana piórem jego syna.

„Powierniczka opowieści” - Sally Page

Urocza pod względem prostoty kreacji, subtelnie tkanych opowieści, a nawet soczyście niecenzuralnych zwrotów. Przyjemnie rozgrzewająca wrażeniem baśniowego klimatu, wyraźnie odczuwalnego przy fragmentarycznie bajanych historiach, posiadających swoje lustrzane odbicie w rzeczywistości, które nadaje im wyjątkowego charakteru. I nieskoczenie mądra, pełna wartości, wdzięcznie afirmująca życie, zjawiskowo zachęcająca do działania i snucia własnego opowiadania w zgodzie z drzemiącymi na dnie duszy pragnieniami.

„Moje serce pamięta” - Agata Przybyłek

Wyraźnie zaznaczająca iskrzące napięcie, osadzone na fundamencie przyciągania się poprzez iluzoryczne odpychanie. Nasączona nutą kryminalnej układanki, która w tym tomie wybrzmiewa znacznie głośniej. Podkreślająca nieodgadnione meandry uczuć, które w nieproszony sposób odważnie przekraczają próg zlęknionego serca.
 Współpraca komercyjna z wydawnictwami:
  • Flow,
  • Filia Mroczna Strona,
  • Kobiece,
  • Czwarta Strona,
  • Poradnia K,
  • Poznańskie,
  • Lira,
  • Literackie,
  • Jaguar,
  • Mando,
  • Filia,
  • Świat Książki,
  • Insignis,
  • Znak.

Komentarze

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea