„Świat na nowo” - Barbara Wysoczańska



Tytuł: „Świat na nowo”
Autorka: Barbara Wysoczańska
Wydawnictwo: Filia
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 26.10.2022
Liczba stron: 608

Opis książki

Historia wyłaniającej się z gruzów Polski, wielkich uczuć, troski i zrozumienia, które miały zbudować świat na nowo.
Kończy się II Wojna Światowa, a w Polsce zaczyna się czas powojennej odbudowy i podnoszenia kraju z gruzów. Porucznik Szczepan Andryszek, służący podczas wojny w Wojsku Polskim pod rozkazami Sowietów, zostaje funkcjonariuszem podległym Urzędowi Bezpieczeństwa. Przez przełożonych zostaje oddelegowany do niewielkiej Nowej Soli na Ziemiach Odzyskanych.
Tymczasem do miasta przybywa jeden z wielu transportów z repatriantami ze Wschodu, a wśród nich z Drohobycza przyjeżdża Lidia Malczewska z ojcem profesorem pianistą, siostrą Zofią i jej rodziną. Lidia zostaje zatrudniona w poniemieckim szpitalu. Tam poznaje Janka Zielińskiego, ciężko rannego partyzanta z Lubelszczyzny, który po śmierci narzeczonej próbuje odnaleźć swoje miejsce. Losy trojga bohaterów splotą się, a przyszłość postawi przed nimi bardzo trudne wybory.
CZY MOGĄ UWIERZYĆ, ŻE ŚWIAT WRÓCI DO NORMALNOŚCI I ZNAJDZIE SIĘ W NIM MIEJSCE NA MIŁOŚĆ?
Gdzieś w głębi serca wiedziała, że myślami wciąż będzie wracać do nieukojonej tęsknoty, do straconej szansy na miłość i do tamtego mężczyzny o szarym spojrzeniu. Do tamtej obietnicy, która nigdy się nie spełniła.
źródło: Lubimy Czytać

Recenzja

Z ujmującą wrażliwością obrazująca meandry ludzkich uczuć, obnażająca iluzoryczną wolność po wymownym zniesieniu jarzma wojennej zawieruchy, poruszająca wizją usilnych prób rozpoczęcia życia od początku.

„Świat na nowo” to powieść determinowana losem trojga bohaterów, których ścieżki nierozerwalnie się plączą, implikując supły skrajnych impresji – ich relacje przyjmują niejednoznaczną i nieoczywistą formę. Barbara Wysoczańska już po raz trzeci kreuje złożone portrety kobiece, zachwycające siłą w obliczu trudów okoliczności, jawną odwagą i wolą walki o własną przyszłość, wokół których ogniskuje się treść. Wyraźnie zaakcentowane tło historyczne sugestywnie intensyfikuje doznania, nie pozwalając rozstać się z fabułą bez dogłębnie odczuwalnej tęsknoty. To nie tylko intencjonalna relacja sukcesywnego odgruzowywania wtórnie wytyczonych ziem Polski, ale także podnoszenia się z kolan, po dotkliwych ciosach z rąk oprawcy, całej społeczności. Naznaczone lękiem i obawą, nieufnością, ale i kroplą nadziei oblicze wielu serce, które chcą kochać, wierzyć, chcą żyć na nowo. Pióro Barbary Wysoczańskiej tka nici opowieści trudnej, niewątpliwie wymagającej wyzbycia się skłonności do moralnych osądów, wszak posługując się słowami Wisławy Szymborskiej: „tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. To niebanalna konfrontacja ludzi z postaciami, którymi w okresie permanentnego ucisku się stali, to ich pogodzenie się ze wciąż ewoluującymi w nich zmianami. I w tym okresie niegasnącej niepewności i pozornie tylko głoszonego bezpieczeństwa kształtuje się emocjonalny trójkąt – kompozycja porywów serca w tym tytule dotyka sentymentalnych strun, ukrytych na dnie czeluści duszy odbiorcy. Ta książka dobitnie uświadamia, że nie zawsze nasze decyzje podyktowane są świadomym wyborem, że niekiedy egzystencjalna droga wiedzie tylko w jednym, wyboistym kierunku. „Świat na nowo” to z empatią oddany rys powojennej rzeczywistości, na którego płótnie autorka namalowała wielobarwny pejzaż doświadczeń, wypełniając nimi treść warstwa po warstwie. One mimowolnie osadzają się w pamięci, przejmując machinalnie myśli czytelnika na bardzo długi czas. Eksponująca rzetelnie nakreślone realia tamtych czasów, stanowi finezyjną ucztę literacką, która tylko potwierdza fenomenalny warsztat pisarski autorki, narracyjnie uwypuklający uniwersalne traumy Polaków po wojnie, tym samym tworząc wielopłaszczyznową rozprawę psychologiczną. Powieść z czułością definiuje potrzebę bliskości każdego człowieka, która nie dba o właściwy ku temu czas. Polecam z całego serca!
Książkę możesz kupić tutaj: KLIKNIJ
Współpraca płatna z wydawnictwem Filia

Komentarze

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea