„Miłość i inne kłopoty” - Ilona Gołębiewska
Tytuł: Miłość i inne kłopoty
Autorka: Ilona Gołębiewska
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 13.02.2025
Liczba stron: 320
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 13.02.2025
Liczba stron: 320
Opis książki
Miłość, która nie miała prawa się zdarzyć.Przejmująca pustka, gra na uczuciach.
Skomplikowane relacje ludzi, którzy boją się zaufać.
Alicja Kordas skończyła Akademię Sztuk Pięknych, mieszka w Warszawie, pracuje jako projektantka dla firmy Safiro. Krawiectwo jest jej pasją. W domowym zaciszu rozwija pracownię, a po godzinach prowadzi social media pod nazwą „Moda po dawnemu”, gdzie pokazuje swoje projekty inspirowane modą międzywojenną. Pojawienie się nowego szefa, zgłoszenie do branżowego konkursu, szukanie miejsca na własną pracownię i próba poradzenia sobie z osaczającą matką – to wszystko będzie dla Alicji dużym wyzwaniem.
Czy pod wpływem presji zrezygnuje ze swoich marzeń? Czy znajdzie miłość? Czy będzie umiała zawalczyć o siebie?
Adam Kordas jest jej starszym bratem. Pracuje jako programista w prestiżowej firmie. Pozorny sukces nie przekłada się na jego szczęście. Czuje się wypalony zawodowo, ma zbyt wiele zleceń, wchodzi w konflikt z ważnym klientem. Prywatnie też mu się nie układa, przeżywa trudne rozstanie. Nieoczekiwanie poznaje Maurycego Sojkę, który prowadzi hospicjum. Ta przyjaźń zmienia wszystko. Tak samo jak groźny wypadek, którego Adam jest świadkiem. Ratuje z niego Annę Bednar. Dziewczyna intryguje go od pierwszej chwili…
Czy Adam odzyska wiarę w drugiego człowieka? Czy miłość może być lekarstwem na poczucie pustki? Czy istnieje przepis na szczęście?
Odwaga jest przeciwieństwem lęku. daje siłę do pokonania trudności i życia w zgodzie ze sobą…
źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Przenikająca rzeczywistość przesiąkniętą odważną walką o ziszczenie największych marzeń. Eksponująca zawodowe wyzwania, które pragnie się oswoić. Z delikatnością obnażająca zawiłości międzyludzkich relacji.
„Miłość i inne kłopoty” to lekka, niedomagająca się uważności, ale przy tym ożywiająca refleksję nad poszukiwaniem swojej życiowej drogi odsłona prozy obyczajowej. Traktująca o całkiem innych emocjach, dylematach i pasjach niż poprzednie tytuły, ale subtelnie muskająca pozostałe historie z tego cyklu. W tym fabularnym ujęciu Ilona Gołębiewska fundamentem uczyniła stosunki między rodzeństwem, hobby stające się priorytetem, ale i międzypokoleniową przyjaźń, miłość natomiast ustanowiła tłem tej opowieści. I tym samym wyraźniejszy rys tworzą w tej kreacji marzenia, wsparcie i bliskość niepodyktowana romantycznymi porywami serca, choć i one oczywiście nieznacznie budują tę treść.
Brat i siostra. Programista z sukcesami w karierze, ale z codziennością podszytą nieudanymi związkami i samotnością, oraz krawcowa pragnąca niezależności w spleceniu pracy z pasją. Ich naznaczone wzajemną troską, lojalnością i zaufaniem stosunki rodzinne wdzięcznie podkreślają istotne wartości. Ich losy to płótno do wyszycia emocji, zabarwionej rozterkami i trudnościami prozy dnia, która staje się pełną pętelek drogą do zrealizowania swoich planów i celów. Ta powieść sugestywnie obdarza czytelnika nadzieją i wiarą, że wszystko finalnie staje się możliwe, choć niekiedy to proces spowity wyrzeczeniami oraz ciężką pracą. I zarazem autorka z czułością podkreśla remedium, którego ukradkowo można doszukać się w drugim człowieku – wszak przewrotnie miłość to nie zawsze kłopoty, a tak wiele jej odcieni może znów nadać kolorytu teraźniejszości. Prozaiczność i banalność też przecież mogą być piękne i otulone szczęściem.
Ta fabuła niewątpliwie afirmuje altruistyczną dobroć, która wybrzmiewa ze scen osnutych w przestrzeni hospicjum. To odmalowany z emocjami portret ludzi oddanych sprawie, pomocnych, rozczulająco bezinteresownych w swoim przedsięwzięciu, a tym samym ujmujących i inspirujących. Tak bardzo szczodrych i otwartych na innych, zatraconych w swoich własnych smutkach i tęsknotach, ale nieulegających rozpaczy, jawnie szerzących nadzieję. To opowieść traktująca o karuzeli uczuć, wybaczaniu, świadomej odwadze do podjęcia się w końcu zmian, o niepoddawaniu się i usilnym dążeniu do uczynienia z odległych marzeń namacalnej rzeczywistości – razem, wspólnie, nie odrzucając wyciągniętej dłoni. Historia o ludzkich relacjach będących we współczesnych realiach symbolem bezcennego skarbu, który wypełnia dojmującą pustkę w duszy. Nie kariera, nie pieniądze i prestiż, ale człowiek i emanująca z niego szlachetność, odkryta w sercu siła do aranżowania swojej egzystencji według własnych potrzeb, wsłuchiwanie się w szept z wnętrza. Ta historia uświadamia, że w tym właśnie kryje się kwintesencja udanego, szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Reklama: Muza
Komentarze
Prześlij komentarz