„O czym szumi ocean” - Wiktoria Emilia Regin
Tytuł: O czym szumi ocean
Autorka: Wiktoria Emilia Regin
Wydawnictwo: Filia
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 12.03.2025
Liczba stron: 400
Gatunek: literatura obyczajowa
Data premiery: 12.03.2025
Liczba stron: 400
Opis książki
Gdy wojna rozdziera serca, zostają tylko decyzje, które na zawsze zmienią ich losy.Pewnego dnia stojąca na życiowym rozdrożu Inga, otrzymuje wiadomość od dawno niewidzianej ciotki Malviny z Kanady. Jej podróż na inny kontynent staje się pretekstem do opowiedzenia historii trzech żydowskich kobiet, których losy splotły się w czasie największych prób, jakie zgotowała im II wojna światowa. Ewa, utalentowana aktorka teatralna, pełna marzeń o wielkiej karierze, zostaje zmuszona stawić czoła brutalnej rzeczywistości getta warszawskiego. Ruta, kobieta, która niegdyś porzuciła miłość swojego życia, teraz staje przed wyzwaniem zemsty na mężczyźnie, którego darzyła prawdziwym uczuciem. Róża, skromna i zawsze w cieniu swojej pięknej siostry Ewy, odkrywa, że wojna zmusza ją do podjęcia wyborów, które na zawsze zmienią jej życie.
źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Wdzięcznie i z wrażliwością przenikająca barwne kobiece portrety psychologiczne. Eksponująca definicję nadziei, która staje się fundamentalnym impulsem do walki o życie. Czule muskająca skomplikowane oblicze macierzyństwa.
„O czym szumi ocean” to debiutancka odsłona prozy obyczajowej, która lawiruje między teraźniejszością a dramatycznymi kadrami z zanurzonej w eskalującym złu przedwojennej rzeczywistości, ale i realiów wprost z najmroczniejszego okresu w dziejach ludzkości. I zarazem współczesne oblicze fabularnej przestrzeni to, w moim odczuciu, zaledwie sugestywne tło do uwypuklenia opowieści o trzech kobietach z przeszłości. To właśnie losy sióstr, podzielone na odrębne opowieści, stanowią wyraźne płótno do odmalowania istotnych wartości, wyjaskrawienia przekazu i ożywienia emocji. Wiktoria Emilia Regin snuje tę kreację piórem zauważalnie melancholijnym, a tym samym ujmującym, operuje narracją niestroniącą od życiowych przemyśleń i obnażającą miłosne relacje – na piedestale treści wymownie stawiając kobiece uczucia, siłę, determinację i zuchwałość.
To powieść, która zakorzenia w duszy moralne dylematy, z którą obcowanie prowokuje do szafowania ocenami, a nawet oskarżeniami, która zarazem intencjonalnie zmusza do rozważań nad naturą człowieka i do wsłuchania się w głos serca. Doskonale kwintesencję tej historii oddają słowa z wiersza Wisławy Szymborskiej – kiedy świat spowija wojenny chaos, bezwzględna codzienność odziera z beztroski i marzeń, a strata naznacza dojmującą rozpaczą, „tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. Podróż młodej kobiety, która nie może oswoić nowej egzystencjalnej roli, do niewidzianej od lat dzieciństwa krewnej, stanie się nośnikiem odkrywającym rodzinne tajemnice, pozwalającym na akceptację swojej tożsamości i korzeni. Aż w końcu całkowicie zostanie zdmuchnięta warstwa kurzu zapomnienia z losów tych trzech kobiet, którym przyszło doświadczyć wojennej pożogi, tak okrutnej przecież dla osób żydowskiego pochodzenia. Trudne wybory, karuzela emocji, akty i decyzje sprzeczne z utrwalonymi wartościami – rozdzierająca i przesiąknięta traumami rzeczywistość staje się ich prozą dnia.
Trudno o bardziej niejednoznaczną wizję walki o przetrwanie, niesztampową i niebanalną w swoim ujęciu, którą wręcz przesycono tytułowym oceanem ambiwalentnych doznań! To treść traktująca o niezależności, swoistej bucie przed społecznymi oczekiwaniami, małżeńskich dramatach i zawiłych meandrach macierzyńskich uczuć. Wiktoria Emilia Regin stworzyła fabułę piękną, choć bolesną, fragmentarycznie wręcz trudną w odbiorze, choć finalnie nieco zagadkową – śmiało można rzec, że dojrzałą i przemyślaną w aranżacji niewieścich pragnień, słabości, zmysłowych oraz cielesnych potrzeb, które podkreślono na tle kilku pokoleń kobiet. To obraz uwierającej pod skórą winy, żarliwej zemsty, zmyślnej manipulacji, uwłaczającego odtrącenia i świadomego wyzwolenia, które z namiętnością i pasją wybrzmiewają w wizerunku miłości, w scenach subtelnych oraz dosadnie wymownych. Nie sposób nie przyznać, że to niezwykle absorbujący literacki debiut, który pozostawia po sobie w duszy emocjonalny ślad!
Reklama: Filia
Komentarze
Prześlij komentarz