„Nieznajoma z portretu” - Camille de Peretti

Tytuł: Nieznajoma z portretu
Tytuł oryginalny: L'Inconnue du portrait
Seria: Seria butikowa
Autorka: Camille de Peretti
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: literatura piękna
Data premiery: 26.02.2025
Liczba stron: 352

Opis książki

Obraz Gustava Klimta z 1910 roku, skradziony w 1997 roku, pojawia się ponownie, cudownie odnaleziony, w roku 2019. Te trzy daty wyznaczają ramy czasowe epopei, która przenosi nas z Wiednia do Nowego Jorku i porywa w wir amerykańskiego snu.
W 1910 roku Gustav Klimt namalował portret pięknej, bardzo młodej kobiety, w ujęciu trzy czwarte, z rozpuszczonymi włosami, w dużym brązowym kapeluszu, z futrzaną etolą na szyi i gołymi ramionami. Powstały w Wiedniu „Portret damy” w roku 1916 został kupiony przez anonimowego kolekcjonera. Wyretuszowany przez mistrza rok później obraz, przedstawiający już zupełnie inną kobietę, skradziono tuż przed wernisażem w 1997 roku z galerii sztuki współczesnej w Piacenzy, gdzie odnalazł się niespodziewanie w 2019 roku, zwinięty w rulon i ukryty za metalowymi drzwiczkami ogrodowego schowka. Żaden ekspert, kurator sztuki ani policyjny śledczy nie wie, kim była młoda kobieta przedstawiona na obrazie ani jakie tajemnice spowijają burzliwą historię jej portretu.
Od ulic Wiednia w 1900 roku po Teksas w latach osiemdziesiątych, od Manhattanu z czasów kryzysu po współczesne Włochy – Camille de Peretti mocą swojej wyobraźni odtwarza losy tej sportretowanej damy i jej potomków i z każdą kolejną retrospekcją ujawnia nowe, niepokojące fakty. Mistrzowski fresk rozpięty na przestrzeni blisko stu lat, pełen rodzinnych sekretów, olśniewających sukcesów, udaremnionych romansów, zniknięć i głośnych tragedii.
źródło: Lubimy Czytać

Recenzja

Muśnięta rzeczywistą tajemnicą dotyczącą inspiracji do ożywienia na obrazie wizerunku kobiety bez jawnej tożsamości. Z narracyjną klasą przybliżająca splecione ścieżki ludzkiej egzystencji. Wybrzmiewająca trudnymi do poskromienia namiętnościami – miłością, nienawiścią, ale i wibrującą w sercu pasją.

„Nieznajoma z portretu” to intymna odsłona literatury pięknej, która wyraźnie domaga się uważności i zaangażowania w obcowaniu z nakreśloną wizją potencjalnej historii enigmatycznego dzieła Gustava Klimta. Przewrotnie nie w obliczu poetyckiej czy niesionej wysublimowanymi słowami kreacji, ale w odniesieniu do zawiłości i chaosu naznaczających tę fabularną aranżację. To bowiem proza lawirująca między przeszłością a teraźniejszością, kompilująca przy tym cztery płaszczyzny czasowe, zarazem będąca nieuporządkowaną chronologicznie podróżą po dwóch kontynentach. Początkowo nieco zbyt mętna w retrospekcjach treść zakorzenia w odbiorcy dezorientację, ale gdy iluzorycznie odrębne opowieści dokonują pomiędzy sobą uzupełnień, historia niezaprzeczalnie nabiera wyrazistości. Sukcesywnie staje się fascynującą i intrygującą przygodą literacką z kunsztem sztuki w tle!

Artystyczna twórczość Gustava Klimta, a dokładnie owiany dotąd nierozwikłanymi sekretami i niczym magnes przyciągający osobliwe wydarzenia przemalowany portret spod jego pióra, tworzy solidny fundament tej powieści. Camille de Peretti swoją prozą wplata w płótno faktów nici fikcji, które tka swoją barwną wyobraźnią. Z fantazją zdmuchuje kurz niedopowiedzeń z oblicza utrwalonej farbami nieznajomej, czyniąc ze swojej książki możliwą do zaistnienia w odmętach przeszłości wariację literacką, która mogłaby obnażyć prawdę o genezie wytworu sztuki malarza. I tym samym buduje z nostalgią ludzkie życiorysy, kreuje alternatywę incydentów i sugestywne opowieści kolejnych pokoleń, nie pomijając tej najważniejszej przecież postaci – z melancholią spoglądającej dziewczyny, z której pędzlem wyrwano dostrzegalną frywolność, by odziać ją w skromność i niewinność.

To nie tylko treść, której intencją staje się rozświetlenie mroku zaginionego i odnalezionego niedawno tajemniczego malunku, ale również przejmująca ekspozycja straty, przemijania, niesprawiedliwości społecznej, kłamstw i bezwzględności. Między odkrywanie prawdy o tożsamości kobiety z płótna przedstawiciela wiedeńskiego modernizmu, autorka ukradkowo przemyca gwałtowne i żarliwe uczucia, niemożliwe do okiełznania, a zarazem wiodące do moralnej zguby pragnienia, miłość za to ustanawiając początkiem i końcem wszystkich dokonanych wyborów. Eksploruje rodzinne tajemnice, tkwiące w duszy zadry, przedziera się przez refleksje nad słabościami i żądzami człowieka – ekscytuje, porusza, wstrząsa i elektryzuje z odczuwalną intensywnością, że nie sposób tak zaaranżowanej fabuły nie utrwalić w otchłani pamięci. Z entuzjazmem, rozmachem i swoistym polotem, Camilla de Peretti wdzięcznie uzupełnia autentyczne dzieje zagadkowego obrazu własną literacką inwencją, dając przy tym świadectwo swoich wzniosłych pisarskich umiejętności.
Książkę możesz kupić tutaj: KLIKNIJ
Reklama: Albatros

Komentarze

instagram @books.cat.tea

Copyright © BooksCatTea