„Cichy Potok” - Katarzyna Majgier
Tytuł: Cichy Potok
Autorka: Katarzyna Majgier
Wydawnictwo: Harde
Gatunek: literatura obyczajowa, literatura kryminalna, powieść historyczna
Data premiery: 26.03.2025
Liczba stron: 592
Gatunek: literatura obyczajowa, literatura kryminalna, powieść historyczna
Data premiery: 26.03.2025
Liczba stron: 592
Opis książki
Poruszająca powieść historyczna z wątkiem kryminalnym.Kraków 1919 roku. Po I wojnie światowej ludzie starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Leonard Rainer, detektyw z policji kryminalnej, poznaje w pociągu młodą wykształconą chłopkę, Rozalię Gawron. Kobieta po latach spędzonych za granicą wraca do domu, by wyjść za narzeczonego, z którym zaręczyła się jeszcze przed wojną, i zostać gospodynią w rodzinnym Cichym Potoku. Rozalia bardzo szybko przekonuje się, że wiele tam się zmieniło, a jeszcze bardziej zmieniła się ona sama. Cichy Potok skrywa wiele tajemnic.
A kiedy we wsi z rąk nieznanego mordercy zaczynają ginąć młode piękne dziewczyny, Leonard Rainer postanawia poprowadzić sprawę i dowiedzieć się, kto i dlaczego zabija w Cichym Potoku oraz jaką rolę w tym wszystkim odegrała fascynująca Rozalia Gawron.
źródło: Lubimy Czytać
Recenzja
Obrazująca idylliczne oblicze wsi, które ochoczo zmącono mrocznymi tajemnicami jej mieszkańców. Z żarliwością przenikająca ludzkie słabości i nieposkromione namiętności serca. Fascynująca wyeksponowaną codziennością w miejscu spowitym społecznymi powinnościami.
„Cichy Potok” to powieść będąca barwną kompilacją gatunkową, która splata w swojej treści obyczajowe i kryminalne tony osnute na tle powojennej rzeczywistości. Tę kreację ulokowano czasowo tuż po zakończeniu pierwszego światowego konfliktu zbrojnego, fabularną scenerią ustanowiono zaś wieś niedaleko Krakowa – jednak newralgiczne znaczenie mają w niej emocje, malunek prozy dnia i utrwalonych w niej kobiecych ról, polskie realia w tamtym okresie zostały natomiast zaledwie subtelnie muśnięte. Katarzyna Majgier dobitniej przedziera się zaś przez inteligentnie nakreśloną intrygę i towarzyszące jej meandry śledztwa prowadzonego w przebrzmiałej już aranżacji. I to właśnie ona nadaje książce klimatycznej, mglistej aury niepewności, która objawia się wyczuwalnym na skórze niepokojem. Równie wyrazista w tej książce staje się narracja – autorka z lekkością, a zarazem prozatorskim rozmachem ożywia zdarzenia ulokowane w tytułowym Cichym Potoku. I czyni to z taką pasją, wiarygodnością i przekonującą zmyślnością, że nie sposób całkowicie się nimi nasycić, mimo że rozpisano je na prawie sześciuset stronach!
Po wojennej zawierusze świat próbuje pozostawić za sobą bolesne zgliszcza straty i zaadaptować się do nadchodzących zmian. To również czas powrotów – dla policyjnego detektywa i wykształconej kobiety wychowanej w chłopskiej rodzinie to jednak swoiste doznanie obcości w miejscu przecież zawsze bliskim, kojącym i znajomym. Przypadkowe spotkanie w pociągu stanie się osobliwym mariażem ich losów, którego nici utkano z przędzy przyszłych zbrodni. Piękne dziewczęta zaczynają nieoczekiwanie ginąć, uczucia w skrzywdzonych sercach intensyfikować, a tłumione dotąd przez mieszkańców wioski sekrety wymownie piętrzyć. Odpowiedzi na eskalujące nieustannie pytanie o intencje tak bezwzględnych i zuchwałych czynów zdecydowanie poruszają, ale zarazem i dosadnie wstrząsają – czasami nieprzemyślane i gwałtowne decyzje mają tak banalne i prozaiczne podłoże… Aż chciałoby się przewrotnie przytoczyć słowa Jana Kochanowskiego: „Wsi spokojna, Wsi wesoła!”.
Katarzyna Majgier stworzyła opowieść zachwycająco złożoną w swoim fabularnym ujęciu, a przy tym będącą psychologiczną wiwisekcją nieokiełznanej zazdrości, niszczącej zawiści, okrutnej zdrady, ale i uczuciowej zachłanności, która implikuje w młodzieńczych duszach porywczość i impulsywność. Zauważalnie uwypuklono w tej literackiej kompozycji kobiece emocje, które urzeczywistniono w tlącym się w nich sprzeciwie przeciwko konwenansom, ale i społecznemu ostracyzmowi, niewątpliwie nieodłącznemu przy ich naruszeniu. Autorka wyraźnie podkreśla zakorzenione w lokalnym kolorycie życiowe przeznaczenie niewiasty – pozostania uległą żoną i oddaną matką, jednocześnie przykładną gospodynią domową, ale właśnie tym wymuszanym rolom wymykają się odmalowane na kartach powieści wizerunki pań. Miłość, buzujące pożądanie, szaleństwo zmysłów i szokujące morderstwa spowite swojską, melancholijną atmosferą w powojennym krajobrazie wsi. To istna mozaika elementów, z których powstała treść elektryzująca, ekscytująca i znamiennie dotykająca delikatnych strun wrażliwości odbiorcy. W Cichy Potoku, nie bacząc na tak piękną nazwę wsi, stanie naprawdę głośno – będą tam hałaśliwie wybrzmiewać ludzkie dramaty, rodzinne tragedie, ale też nucona podstępnie melodia prawdy…
Reklama: Harde
Komentarze
Prześlij komentarz